fbpx

Australia Południowa całkowicie zasilana energią słoneczną

Chociaż sposób pozyskiwania energii ze słońca staje się coraz bardziej powszechny, to jeszcze nigdy dotąd nie było przypadku, aby zasilić energetycznie energią słoneczną jakiś duży obszar. Aż do tej chwili…

Zajmujący 1 043 514 km² powierzchni obszar Australii Południowej, na którym żyje ponad 1,5 mln obywateli, przez godzinę zaspokoił 100% zapotrzebowania na energię, z paneli słonecznych. Do tego wyjątkowego wydarzenia doszło w słoneczną niedzielę 11 października, kiedy to pogoda zapewniła idealne warunki między południem i pierwszą po południu. Cały stan mógł wtedy polegać jedynie na energii solarnej. Warto dodać, że większość energii została wygenerowana przez systemy solarne montowane na dachach.

Panele słoneczne montowane na budynkach są bardzo popularne Australii Południowej. Z tego sposobu zasilania korzysta jedna trzecia domów – w samym 2020 roku przybyło aż 2500 takich instalacji.

W ciągu wspomnianej godziny 288 tysięcy instalacji solarnych na dachach wygenerowało 992 MW energii, co trzykrotnie przekroczyło moc generowaną przez duże solarne farmy, od których pochodziło 313 MW mocy.

– Nigdy wcześniej obszar tak duży, jak Australia Południowa nie działał całkowicie na podstawie energii solarnej, z czego 77% pochodziło z konsumenckich systemów solarnych na dachach – komentował Audrey Zibelman, CEO Australian Energy Market Operator.

Warto w tym miejscu podkreślić, że to już kolejna „próba” bicia rekordu przez Australię Południową, która poprzedni kamień milowy osiągnęła niewiele wcześniej, bo 13 września, czerpiąc wtedy 89% zapotrzebowania na energię z paneli słonecznych, z czego systemy dachowe wygenerowały po raz pierwszy 900 MW.

Australian Energy Market Operator (AEMO) dąży do tego, aby taka zależność stała się w tym miejscu codziennością.

– Australia Południowa doświadcza boomu na instalację solarnych systemów dachowych. AEMO przewiduje dodatkowe 36 tysięcy instalacji w ciągu najbliższych 14 miesięcy, co oznaczać będzie, że sama tylko energia słoneczna z dachów będzie w stanie zaspokoić 100% zapotrzebowania. To naprawdę fenomen na skalę światową – dodaje Zibelman.

Dodaj komentarz