fbpx

W Sopocie powstają łąki kwietne

Trendy przyjazne dla środowiska dotarły również do Sopotu. Władze miasta wytypowały 21 stanowisk, które zostaną przygotowane pod wysiew kwitnących łąk.

Łąki kwietne to nowy, pozytywny trend, który można spotkać w coraz większej ilości miast w Polsce. Dzięki takiemu podejściu do pielęgnacji zieleni w miastach, powstają dziko rosnące ekosystemy, o bardzo dużej różnorodności gatunkowej. Łąka kwietna ma odtwarzać to, co w naturze najpiękniejsze, najbardziej atrakcyjne. Wprowadza bujność barw i form, czym stanowi przeciwwagę dla zbyt uporządkowanych, przestrzennie monochromatycznych i monokulturowych układów zadbanych zieleńców i trawników naszych miast.

Zgodnie z tą ideą, zagospodarowano już pierwsze, zielone tereny w Sopocie. Powstały tereny łąk podmokłych na Błoniach, z trzcinami, wierzbówkami, rdestem i turzycą oraz bujną fauną. Dla kontrastu sąsiedztwo tych łąk jest regularnie wykaszane tak, aby można było przyjrzeć się naturze z bliska. Przywrócone zostały też łąki w sąsiedztwie potoków, z kosaćcami, tatarakiem i innymi roślinami zielnymi. Tereny na których powstaną nowe łąki kwietne będą do tego sukcesywnie przygotowywane. Wysiew nasion planowany jest tam na wiosnę.

– Planujemy wprowadzenie tradycyjnych dla flory Polski gatunków łąkowych takich jak chabry, maki, złocienie, nachyłki i margaretki, nawłocie, wrotycze, nagietki, kosmosy oraz wiele gatunków traw – zapewnia Magdalena Leszczyńska-Czeczatka, główny specjalista ds. zieleni w biurze konserwatora zabytków sopockiego Urzędu Miasta.

Nasiona roślin mają być wysiewane na specjalnie przygotowanych powierzchniach gruntu, a w części stanowisk będą dosiewane w istniejące już trawniki.

Sopockie łąki kwietne pojawią się m.in. na Zamkowej Górze, przy stawie Reja, na błoniach, w Kamiennym Potoku, na wybranych skarpach. W sumie będzie to 21 miejsc na terenie całego miasta.

Źródło: sopot.pl, fot. materiały prasowe UMS 

Dodaj komentarz