fbpx

Pacjent odzyskał wzrok. Jedyny taki szpital w Polsce

W katowickim szpitalu przeprowadzono zabieg wszczepienia sztucznej rogówki oraz usunięcia zaćmy w lewym oku. Dzięki temu pacjent z Gdańska odzyskał wzrok. 

Keratoproteza to innowacyjny zabieg, który polega na wszczepieniu sztucznej rogówki oka u pacjentów z uszkodzeniami wzroku. Stosuje się ją po oparzeniach, z obuoczną ślepotą, a także we wrodzonych wadach rogówki. Dzięki temu zabiegowi pan Adam z Gdańska zaczął znów widzieć normalnie.

Obecnie pan Adam widzi bardzo dobrze, zarówno na odległość jak i podczas czytania – poinformował prof. Edward Wylęgała.

Operację wykonano w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach pod kierunkiem prof. Edwarda Wylęgały – kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu. To pierwsza tego typu akcja w Polsce. Do tej pory keratoproteza typu Boston nie była refundowana w naszym kraju, pacjenci mogli ją wykonać w innych krajach – np. w Czechach. Aktualnie czeka na nią 60 osób.

Od połowy 2019 roku procedura ta jest w pełni refundowana przez NFZ, ale pierwsze zabiegi przeprowadziliśmy już w 2011 roku. Wówczas dostaliśmy sztuczne rogówki w formie darowizny ze Stanów Zjednoczonych – powiedział dr hab. Dariusz Dobrowolski z Katedry i Oddziału Klinicznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu.

Zabieg sprawi, że wiele osób, które w ogóle nie widziało, zacznie znów prowadzić normalne i samodzielne życie. Zdaniem lekarzy radość pacjentów, którzy wychodzą ze świata ciemności, jest ogromna, a dla polskiej okulistyki ma ogromne znaczenie.

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: polsatnews.pl

Dodaj komentarz