fbpx

Europejska Agencja Kosmiczna szuka niepełnosprawnych astronautów

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła nabór na astronautów, pierwszy raz od 2008 roku. W zamkniętym 18 czerwca naborze zgłosiło się 22,5 tys. osób, w tym ponad 500 z Polski. ESA poszukuje także osób z lekką niepełnosprawnością fizyczną.

„Po raz pierwszy w historii załogowych lotów kosmicznych ESA poszukuje osób, które mają psychiczne, poznawcze, techniczne i profesjonalne predyspozycje do bycia astronautami, ale mają fizyczną niepełnosprawność, która normalnie uniemożliwiałaby ich wybór ze względu na wymagania używanego obecnie sprzętu kosmicznego” – poinformowała ESA.

Poinformowano, że poszukiwane są także osoby z niepełnosprawnością, m.in. po amputacjach kończyn czy o wzroście poniżej 1,3 metra. ESA zastrzega, że nie jest w stanie zagwarantować udziału w lotach kosmicznych wybranym kandydatom z niepełnosprawnościami, ale będzie z nimi pracować, by dostosować warunki misji kosmicznych do ich potrzeb. Agencja zarejestrowała 257 niepełnosprawnych z aspiracjami do lotu w kosmos.

Za rok dowiemy się, kto poleci w kosmos

W zamkniętym 18 czerwca naborze ESA otrzymała aplikacje od ponad 17 tys. mężczyzn i blisko 5,5 tys. kobiet – poinformowano w środę. Zgłoszenia przyszły z wszystkich 22 krajów członkowskich ESA i trzech krajów współpracujących z Agencją. Najwięcej kandydatur napłynęło z Francji (7137), Niemiec (3700) i Wielkiej Brytanii (1979). Z Polski zgłosiło się 549 osób.

Jak informuje ESA do kolejnego etapu przejdzie 1500 kandydatów, którzy będą musieli przejść testy psychologiczne. Ostateczna decyzja o tym, kto poleci w kosmos zapadnie w październiku 2022 roku.

Podczas poprzedniej selekcji zgłosiło się 8413 kandydatów. Ostatecznie wybrano sześć osób: dwie z Włoch, Niemca, Brytyjczyka, Francuza i Duńczyka.

Dodaj komentarz