fbpx

Rozczulające sceny w ogrodzie zoologicznym Tampa’s Lowry na Florydzie

Relacja matki z dzieckiem jest wyjątkowa, niezależnie od tego, czy dotyczy gatunku ludzkiego czy zwierząt.  Materiały ukazujące tę niewiarygodną więź są uosobieniem delikatności, troski i czułości. Mamy łączy jedno – dla dobrobytu swoich pociech zrobią wszystko, co w ich mocy.

Rozczulające sceny rozegrały się niedawno w ogrodzie zoologicznym Tampa’s Lowry na Florydzie. Świeżo upieczona mama Dee Dee należąca do rzadkiego gatunku orangutana borneańskiego tuliła swojego kilkudniowego oseska. Nie mogła przestać go obcałowywać! Ma już duże doświadczenie w wychowaniu dzieci, bo mamą została po raz piąty. Cała ciąża była dokładnie monitorowana – odbywały się regularne badania ultrasonograficzne; trwała podobnie jak u człowieka – około 9 miesięcy. Dzięki temu, że maluch obrócił się odpowiednio w brzuchu mamy, poród odbył się w naturalny sposób, choć pod uważnym okiem specjalistów.

Córeczka urodziła się zdrowa i ważyła około 1,5kg. Dee Dee będzie się nią opiekować przez najbliższe 6-7 lat. To już dziesiąte maleństwo, które pojawiło się właśnie w tej placówce. Aktualnie przebywa tam 7 osobników. Orangutan borneański o długiej czerwonawej sierści jest gatunkiem zagrożonym, na świecie pozostało niewiele ponad 100 tysięcy osobników zamieszkujących lasy tropikalne Borneo i Sumatry. W ciągu minionych 60 lat populacja zmniejszyła się o połowę.

Największym niebezpieczeństwem dla tych wielkich małp jest oczywiście degradacja ich naturalnego środowiska, ale i polowania. Planuje się powstanie sieci lasów chronionych, które gatunek ten mógłby swobodnie eksplorować. Tymczasem ogród zoologiczny na Florydzie walczy o ocalenie orangutanów i bierze czynny udział w utrzymaniu liczebności populacji.

 

 

Źródło: trendingposts.net

Foto: Caters News Agency

Tłumaczenie: iskasia

Dodaj komentarz