fbpx

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Nie sposób wyjechać z Bieszczad, nie przejechawszy się słynną już Bieszczadzką Kolejką Leśną, zwaną też ciuchcią. To nie lada przynęta dla wszystkich zakochanych w tym regonie. I my nie ominęliśmy tej niewątpliwej atrakcji turystycznej, o której głośno nawet poza granicami naszego kraju.

Wnioskujemy to po tym, że wśród pasażerów poza Polakami, nie brakowało Niemców i Francuzów. Co więcej, już przed sezonem wagoniki były wypełnione do ostatniego miejsca. Jak się dowiedzieliśmy, w ubiegłym roku wąskotorówka przewiozła ponad 94 tys. pasażerów, co uznano za rekord.

Kolejka powstała w 1898 roku. Przez wiele lat ułatwiała eksploatację największego bogactwa Bieszczad, czyli lasów. Dziś służy turystom. Pojechać nią możemy z Majdanu koło Cisnej do Przysłupa i z Majdanu do Balnicy. Pierwsza trasa liczy 12 km, a z Majdanu do Balnicy 9 km. Przejażdżka na jednej z linii, to spotkanie z bogatą, dziką jeszcze przyrodą pośród urokliwych połonin. To też relaks i wyciszenie przy akompaniamencie rytmicznego stukotu kół ciuchci. Kto jednak nie znajdzie czasu na przejażdżkę, może zobaczyć kolejkę na jej trasie. W wielu miejscach linia wiedzie tuż obok drogi samochodowej, od czasu do czasu przecinając ją swoimi torami.

Główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej znajduje się w miejscowości Majdan. Tu też znajdziemy zabytkowy już budynek stacji kolejowej, w którym zorganizowano niewielkie muzeum. Znaleźliśmy tu wiele ciekawych pamiątek z różnych okresów funkcjonowania wąskotorówki. Są między innymi mundury kolejarzy, znaki sygnalizacyjne, lampy, tablice ostrzegawcze i tablice przystanków. Raj dla miłośników kolei.

Bilety na przejazd ciuchcią można kupić w dniu wyjazdu od godz. 9 w kasie na stacji głównej w Majdanie
* bilet bezpłatny – dzieci do lat 3
* bilet ulgowy – dzieci od 3 do 16 lat oraz seniorzy od 65 roku życia
cena na trasie Majdan – Przysłup 14 zł
cena na trasie Majdan – Przysłup – Majdan 17 zł
cena na trasie Majdan – Balnica 13 zł
cena na trasie Majdan – Balnica – Majdan 16 zł
* bilet normalny cena na trasie Majdan – Przysłup 19 zł
cena na trasie Majdan – Przysłup – Majdan 23 zł
cena na trasie Majdan – Balnica 17 zł
cena na trasie Majdan – Balnica – Majdan 20 zł

Źródło: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz