fbpx

Wiśliska czystsze o 39 ton odpadów!

0

Przez blisko siedem tygodni na piętnastu odcinkach starorzeczy Wisły prowadzone były prace mające na celu przywrócenie tych terenów do stanu sprzyjającemu wypoczynkowi i obserwacjom przyrody. Dzisiaj, oceniając efekty tych działań można stwierdzić, że przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem!

Starorzecza Wisły są pięknymi i bogatymi przyrodniczo miejscami na mapie Polski. Działania dokonywane przez Towarzystwo na Rzecz Ziemi, ze wsparciem finansowym Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, mają na celu rewitalizację, ochronę bioróżnorodności, a także właściwe wykorzystanie walorów tychże obszarów. Jednym z podejmowanych przez Towarzystwo na Rzecz Ziemi działań było oczyszczenie piętnastu starorzeczy z zalegających w nich odpadów.

Mimo, że akcja zakończyła się powodzeniem i oczyszczone tereny odzyskały swój dawny urok, to rezultaty prowadzonego od marca oczyszczania nie są optymistyczne. Blisko 39 ton zebranych i wyłowionych, także z pomocą ciężkiego sprzętu odpadów, jednoznacznie świadczy o tym, że niestety nie wszyscy potrafimy zadbać o otaczające nas środowisko.

Wkrótce na oczyszczonych terenach starorzeczy zostaną zamontowane tablice edukacyjne, a także mała infrastruktura, która będzie służyć wypoczynkowi i obserwacjom natury. Należy żywić nadzieję, że dzięki działaniom Towarzystwa na Rzecz Ziemi, te miejsca na trwale zmienią się w lokalne atrakcje turystyczne, przyciągające turystów, rowerzystów i pasjonatów przyrody i już nigdy nie przerodzą się w dzikie wysypiska śmieci.

Poniżej zamieszczone zostały zdjęcia obrazujące realizację Projektu:

1

W takim stanie znajdowało się jedno ze starorzeczy przed uprzątnięciem z odpadów.

2

Po kompleksowym sprzątaniu teren starorzecza Wisły aż zachęca do spędzania przy nim wolnego czasu.

3

A to efekt wielkiego sprzątania: ciężarówka załadowana odpadami, które zaśmiecały jedno ze starorzeczy.

 

Więcej informacji na temat realizowanego przez Towarzystwo na Rzecz Ziemi Projektu, znajduje się na stronie projektu

 

Źródło nadesłane przez czytelnika: http://www.programszwajcarski.gov.pl/aktualnosci/Strony/wisliska_czystrze_o_39_ton_odpadow.aspx

Dodaj komentarz