fbpx

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? 10 skutecznych sposobów

Na początku nowego roku wiele osób tworzy listę zawierającą postanowienia noworoczne. Zawiera ona te aspekty naszego życia, które chcemy zmienić lub osiągnąć w ciągu nadchodzących miesięcy.

 

Ludzie ustanawiają postanowienia noworoczne, by lepiej zorganizować swoje życie, zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie oraz osiągnąć ważne dla nich cele. Służą one też temu, aby  zmotywować się do zmiany swojego zachowania lub nawyków.

Często jednak postanowień noworocznych nie udaje się dotrzymać. Może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, takimi jak brak motywacji, brak konkretnego planu działania, brak wsparcia ze strony innych ludzi czy nierealistyczne cele. Aby skutecznie realizować postanowienia noworoczne, warto ustalać sobie cele, które są dla nas ważne i które są możliwe do osiągnięcia, a także tworzyć konkretny plan działania i szukać wsparcia u innych osób. Warto też pamiętać, że nie ma nic złego w tym, że nie udaje się nam dotrzymać wszystkich naszych postanowień noworocznych. Ważne, by zmotywować się do działania i starać się małymi krokami osiągać swoje cele, nawet jeśli nie udaje się to za pierwszym razem. Jak sobie pomóc?

  1. Określ dokładnie, co chcesz osiągnąć. Im bardziej konkretne i mierzalne będzie Twoje postanowienie, tym łatwiej będzie Ci go realizować. Zamiast ‘Chcę schudnąć’ ustal, ile dokładnie chcesz schudnąć i postanów: schudnę tyle i tyle.
  2. Ustal konkretny termin realizacji. Określenie, do kiedy chcesz osiągnąć swój cel, pomoże Ci lepiej zaplanować działania i motywować się do działania, np. schudnę 5 kg w ciągu 3 miesięcy.
  3. Zrób listę kroków, które musisz podjąć, aby osiągnąć swój cel. Dzięki temu będziesz mieć lepszy plan działania i łatwiej będzie Ci zachować motywację.
  4. Zachęć kogoś bliskiego do wspólnej realizacji postanowienia. Może to być np. rodzina lub przyjaciel. Wspólne działanie zwiększy motywację i pomoże wzajemnie się wspierać.
  5. Znajdź sobie mentora lub trenera, który będzie Cię wspierał i pomagał w realizacji postanowienia. Dołącz do grup wsparcia, np. w mediach społecznościowych.
  6. Ustal nagrodę za osiągnięcie celu. Może to być coś, co będzie Cię cieszyć i motywować do działania.
  7. Utrzymuj regularność działań. Im bardziej regularnie będziesz wykonywać określone czynności, tym łatwiej będzie Ci je wprowadzić w nawyk.
  8. Nie poddawaj się, nawet jeśli coś pójdzie nie tak. Porażki są naturalnym elementem procesu uczenia się i osiągania celów. Ważne, aby z nich wyciągać wnioski i kontynuować działanie.
  9. Wybierz sobie jakiś sposób zapisywania swoich postępów. Może to być np. dziennik, tabelka lub aplikacja na telefon. Dzięki temu będziesz mieć lepszy obraz tego, co już zrobiłeś
  10. Nie obciążaj się i nie pozwól, aby Twoje cele całkowicie zdominowały Twoje życie. Pokonuj drogę do celu w swoim tempie, bez nadmiernej presji i narzucania nierealnych terminów.

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz