fbpx

Wyspy Marshalla: Odnaleziono rozbitka z Meksyku. Przeżył 16 miesięcy na oceanie

Ta historia mogłaby stanowić inspirację dla niejednego filmu o rozbitkach. Światowe media informują, że z Oceanu Spokojnego wyłowiono mężczyznę, który w dryfującej łodzi spędził szesnaście miesięcy. W tym czasie przepłynął blisko trzynaście tysięcy kilometrów – z ojczystego Meksyku, aż na Wyspy Marshalla.

Zgodnie z relacją zamieszczoną na stronach „The Telegraph” mężczyzna przeżył dzięki temu, że jadł złowione ryby i złapane ptaki. Kiedy brakowało wody deszczowej, rozbitek miał pić krew żółwi.

Mężczyzna miał dryfować po oceanie szesnaście miesięcy. Jego niemal dziewięciometrowa łódź utknęła na rafie w pobliżu Atolu Ebon.

Norweski student antropologii, który przeprowadzał badania na Wyspach Marshalla, rozmawiał z rozbitkiem. Według jego relacji mężczyzna stwierdził, że nazywa się Jose Ivan, był wychudzony, miał długą brodę i mówił tylko po hiszpańsku.

  • Ivan nie jest w najlepszej kondycji, ale jego stan się poprawia – powiedział student z Norwegii Ola Fjeldstad cytowany przez „The Telegraph”. Rozbitek miał niskie ciśnienie krwi i był wychudzony. Mimo to chodzi samodzielnie i jego życiu nic nie zagraża.

– Łódź jest w opłakanym stanie i wygląda, jakby wiele miesięcy przebywała na morzu – mówi Fjeldstad. – Nie było na niej żadnych przyrządów do łowienia, ale Ivan tłumaczył, że łapał zwierzęta gołymi rękoma – dodaje.

Według relacji norweskiego badacza, Jose Ivan trafił do odpowiednich władz na Wyspach Marshalla. Teraz potwierdzają one jego tożsamość.

Podobna historia miała miejsce w 2006 roku, kiedy na środku oceanu odnaleziono trzech Meksykanów, którzy dryfowali na łodzi przez dziewięć miesięcy.

Republikę Wysp Marshalla zamieszkuje ok. 60 tysięcy osób. W jej skład wchodzi ponad 1200 wysepek.

 

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/wyspy-marshalla-odnaleziono-rozbitka-z-meksyku-przezyl-16-miesiecy-na-oceanie/zzm3t

Dodaj komentarz