fbpx

Przenieśli przez jezdnię 26 tysięcy żab

26 tysięcy… żab przenieśli w ciągu ostatnich pięciu lat przez ruchliwe gdańskie jezdnie miejscowi wolontariusze. Właśnie rusza kolejna edycja akcji. Osoby opiekujące się płazami zostały wcześniej przeszkolone przez biologów.

Na kwiecień i maj przypada okres godowy płazów. W tym czasie żaby opuszczają swoje dotychczasowe siedliska i wędrują do zbiorników wodnych. “Niestety ich wędrówka bardzo często kończy się tragicznie – giną na jezdniach, które zmuszone są pokonywać zmierzając do celu” – wyjaśniła Anna Dobrowolska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Przed pięcioma laty gdański samorząd postanowił pomóc płazom i na terenach, gdzie żyło ich wyjątkowo dużo, a które to obszary były przecięte ruchliwymi ulicami, zamontowano 4-kilometrowe bariery ochronne, które nie pozwalają płazom wejść na jezdnie.

Miejsc takich jest dziś w mieście pięć. W kwietniu i maju wszystkie są odwiedzane przez wolontariuszy, którzy przenoszą przez jezdnie znalezione w pobliżu barierek żaby zmierzające do położonych po drugiej stronie ulicy zbiorników wodnych. Ochotnicy wiedzą, jak bezpiecznie przetransportować płazy – nauczyli ich tego biolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego.

Jak wyjaśniła Dobrowolska w ciągu ostatnich pięciu lat wolontariusze pomogli przekroczyć jezdnie 26 tysiącom żab. W większości były to ropuchy szare, które wyjątkowo licznie żyją w Gdańsku.

Źródło: PAP

Dodaj komentarz