fbpx

Budki dla jerzyków na bloku komunalnym w Warszawie. Te ptaki to największy wróg komarów

Na ścianach wyremontowanych budynków komunalnych na Pradze w Warszawie pojawiły się budki lęgowe dla jerzyków. Ptaki te owadami, jeden jerzyk w ciągu doby może zjeść nawet 20 tys. komarów czy meszek. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż opryski.

Budki lęgowe na budynkach komunalnych przy ul. Lubelskiej i Skaryszewskiej zamontowano, kiedy podczas remontu stwierdzono obecność ptasich gniazd. Koszt instalacji takich budek lęgowych jest niewielki, a korzyści ogromne.

Jerzyki to średniej wielkości ptaki, które zamieszkują niemal całą Europę, część Azji i północną Afrykę. W naszym klimacie sprawdzają się w walce z dokuczliwymi komarami. W ciągu zaledwie doby jeden jerzyk potrafi zjeść nawet 20 tysięcy komarów. W ciągu trzech miesięcy, w których jerzyki przebywają na terenie Polski każdy z tych ptaków potrafi zjeść nawet 2,5 miliona tych owadów. Sprawia to, że jerzyki są najlepszym i co ważne, całkowicie naturalnym rozwiązaniem problemu komarów w mieście.

Jerzyki to naprawdę niesamowite ptaki – potwierdza to kilka poniższych faktów:

– jerzyki to największy naturalny wróg komarów – insekty unikają miejsc, w których znajdują się gniazda tych ptaków,

– ptaki te potrafią latać bez lądowania nawet przez trzy lata. Nauczyły się polować, jeść, kopulować,  a nawet spać w locie, co pozwala im na ciągły ruch i sprawne pokonywanie dużych dystansów,

– sen jerzyków to również ciekawa kwestia – ptaki wzbijają się na dużą wysokość, a następnie zasypiają i niczym szybowiec opadają na ziemię, budząc się tuż nad ziemią,

– jerzyki potrafią latać na wysokości nawet 3 500 metrów nad poziomem morza,

– jerzyki mają najkrótsze nogi (10 mm) i dziób (10 mm) spośród wszystkich ptaków.

Dodaj komentarz