fbpx

Polacy zbudowali lodową baterię

Politechnika Wrocławska wraz z dwoma polskimi przedsiębiorstwami stworzyła innowacyjny system akumulacji energii, zwany “baterią lodową”. Technologia ta umożliwia magazynowanie nadmiaru energii elektrycznej poprzez przemianę w energię termiczną i chłodniczą, aby później wykorzystać ją w momentach wzmożonego zapotrzebowania lub wyższych cen prądu. Dzięki temu rozwiązaniu, przedsiębiorstwa o dużym zapotrzebowaniu na elektryczność mogą efektywniej zarządzać jej zużyciem.

Obecnie istnieje wyraźna potrzeba nie tylko pozyskiwania energii z nowych źródeł, ale również jej skutecznego magazynowania. Typowe baterie często nie radzą sobie z akumulacją dużej ilości mocy, co stanowi problem nie tylko w sektorze motoryzacyjnym.

Magazynowanie energii może przybierać różne formy, w tym magazynowanie energii cieplnej, która znajduje zastosowanie w wielu procesach produkcyjnych. W tym kontekście, baterie lodowe, opracowane przez firmy Wentima i Rawlplug we współpracy z Politechniką Wrocławską, oferują nowatorskie podejście do przechowywania prądu.

System Ice Battery System jest zaprojektowany do magazynowania energii elektrycznej w okresach, gdy jest ona tańsza (np. w nocy), poprzez zamrażanie czynnika roboczego. Gdy ceny energii rosną, uruchamiane jest rozmrażanie, które skutkuje wydzieleniem ciepła.

Technologia ta nie tylko pozwala na redukcję kosztów w przedsiębiorstwach, ale również zwiększa efektywność energetyczną i przyczynia się do lepszego zarządzania popytem na prąd. Może również wykorzystywać energię z alternatywnych źródeł, takich jak panele fotowoltaiczne, oraz magazynować ciepło odpadowe powstające w procesach produkcyjnych.

Ważna jest także ekologiczna strona rozwiązania — bateria składa się głównie z wody, tworzywa i stali, co ułatwia jej utylizację. Ponadto, ze względu na jej trwałość, zużycie baterii lodowej jest minimalne w porównaniu z tradycyjnymi akumulatorami.

System wymaga indywidualnego dostosowania do potrzeb konkretnego procesu produkcyjnego, co podkreśla znaczenie personalizacji w efektywnym wykorzystaniu tej technologii.

— Pomysł pojawił się ponad 3 lata temu. Prace rozpoczęliśmy ponad 2 lata temu od wykonania prototypu i testów. Następnie, w 2023 roku, przeprowadziliśmy pilotażową instalację w firmie Rawlplug, która jest naszym partnerem od wielu lat. Instalacja o pojemności 1,5 MWh została przetestowana i działa na potrzeby produkcji od czerwca ubiegłego roku z pełnym obciążeniem — tłumaczy w komentarzu dla Next.gazeta.pl Michał Wojsa z firmy Wentima, wynalazca Ice Battery System i właściciel patentów.

Prof. Tadeusz Bohdal, niezwiązany z projektem, wskazuje na długoletnią praktykę magazynowania energii w formie ciepła i chłodu, zauważając jednocześnie, że rosnące zapotrzebowanie na takie rozwiązania pobudza do innowacji. Podkreśla, że choć sama idea nie jest nowa, przedstawione rozwiązanie wprowadza usprawnienia zwiększające sprawność energetyczną procesów, mimo iż szczegóły techniczne pozostają objęte tajemnicą patentową.

One thought on “Polacy zbudowali lodową baterię

  • 16 lutego 2024 at 04:49
    Permalink

    “… uruchamiane jest rozmrażanie, które skutkuje wydzieleniem ciepła.” A od kiedy przejście na wyższy stan skupienia skutkuje wydzieleniem ciepła? Od kiedy topienie lodu wydziela ciepło? Miejcie litość nad logiką. Wystarczy wejść na główną stronę przedsięwzięcia by przeczytać że zakumulowany chłód ma odciążyć klimatyzację w dzień a nie transformować ‘energię chłodniczą’ (oksymoron) w elektryczną. W hutach już dawno byśmy pozyskiwali mnóstwo prądu z topienia stali…

    Reply

Dodaj komentarz