fbpx

Nowy grzyb w lasach. Rośnie go tyle, że ludzie wracają z pełnymi koszami

Złotak wysmukły pojawił się w naszym kraju zaledwie kilka lat temu, a już w niektórych regionach występuje w ogromnych ilościach. Jest bardzo smaczny, więc grzybiarze się cieszą.

Grzyb ten dotarł do Europy kilkanaście lat temu ze Stanów Zjednoczonych. Najprawdopodobniej został przetransportowany wraz z jakimiś sadzonkami albo glebą. Po raz pierwszy zauważony został na Litwie, następnie zaczął pojawiać się na Łotwie, skąd szybko rozprzestrzenił się w północnej Polsce, aktualnie występuje już w innych regionach kraju.

Wśród grzybiarzy występuje pod różnymi nazwami, między innymi jako borowik amerykański.

Swoją nazwę Złotak wysmukły zawdzięcza wyglądowi. Środek jego kapelusza jest rudo-brązowy, a brzegi jaśniejsze, złotawe. Kapelusz jest dość mały w stosunku do nóżki, która jest mocna i wyjątkowo długa – stąd przydomek „wysmukły”. Kształtem bardziej więc przypomina znanego wśród grzybiarzy koźlarza niż borowika. Jednak w przeciwieństwie do niego trzon złotaka wysmukłego pokryty jest wzorem wydłużonej siateczki, a nie ciemnymi strzępkami. Ma też inny kolor – złotawy, a nie biało-brunatny.

Zbieracze chwalą złotaka za smak, grzyb świetnie nadaje się do marynowania cz też do suszenia. Dodatkową zaletą jest to, że rzadko bywa atakowany przez larwy naszych rodzimych muchówek.

 

 

Dodaj komentarz