fbpx

Polacy stworzyli sztuczną źrenicę reagującą na światło

Naukowcy z Wydziału Fizyki UW i Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego brali udział w projekcie opracowania tęczówki oka, która będzie potrafiła reagować na światło w taki sam sposób jak naturalna. Dzięki zastosowaniu tzw. inteligentnych materiałów, pod wpływem światła zwęża się, zapewniając odpowiednią ostrość widzenia. Technologia ma jednak wciąż wiele bolączek i wymaga dalszych prac. Nie wiadomo w związku z tym, kiedy trafi do użycia.

Źrenica to tylko niewielki fragment całego oka, ale jej uszkodzenie jest bardzo brzemienne w skutki. Ten naturalny otwór jest chroniony przez tęczówkę przed nadmierną ilością oświetlenia. Tęczówka zwęża i rozszerza powierzchnię źrenicy, decydując de facto o tym, czy będziemy w stanie prawidłowo widzieć.

– Czasami ktoś się rodzi z wadą tęczówki. Dochodzi wówczas do zaburzeń widzenia. Tęczówka współpracując z soczewką przybiera bowiem określony kształt i skupia promienie na plamce żółtej (miejsce na siatkówce oka o największej rozdzielczości widzenia – przyp. red.). Jeżeli mamy uszkodzoną tęczówkę, to światło zaczyna wpadać pod różnymi kątami i przestajemy widzieć wyraźnie. Może to wynikać z wad wrodzonych lub pourazowych, w obu wypadkach zmusza jednak do zastosowania implantów.

[…]

Obecnie okulistyka radzi sobie z ubytkiem tkanki tęczówkowej właśnie poprzez wszczepianie protez. Taki zabieg eliminuje co prawda światłowstręt, ma jednak pewną wadę. Źrenica pozostaje zwężona i nie reaguje na oświetlenie, przez co wciąż widzimy nieostro.

Polska rewolucja?
Zmieni się to za niedługo za sprawą polskich naukowców. Badacze z Warszawy i Wrocławia byli częścią międzynarodowego zespołu ( w skład, którego wchodzili również Finowie i Włosi), pracującego na Politechnice w fińskim Tampere. Właśnie zakończył się pierwszy etap ich badań.

– Historia zaczęła się naszego zainteresowania materiałami, które mogą zmieniać kształt, kiedy się je oświetli. Zajmowaliśmy się tym we Włoszech, potem przywiozłem tę technologię do Warszawy – wspomina Piotr Wasylczyk, jeden z uczestników grupy badawczej. Jakiś czas temu polski zespół stworzył w oparciu o nią robota-gąsienicę, o którym pisaliśmy w tym miejscu. – Zrobiło się o nim głośno. Odezwał się do mnie doktor Radosław Kaczmarek, chirurga z Kliniki Ocznej Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Stwierdził, że to świetny materiał na zrobienie sztucznej źrenicy – dodaje.

Więcej na: innpoland.pl

Dodaj komentarz