fbpx

10-letni owczarek odchodzi na zasłużoną emeryturę

Choć nie noszą munduru, psy policyjne pełnią kluczową funkcję w działaniach funkcjonariuszy. Skutecznie patrolują przestrzeń miejską, identyfikują materiały niebezpieczne, ślady narkotyków i pomagają w łapaniu przestępców. Po dziewięciu latach takiej aktywnej służby psy mają możliwość przejścia na zasłużony odpoczynek. Taki los spotkał Juhasa, owczarka niemieckiego z tarnowskiej komendy, który obecnie cieszy się emeryturą w towarzystwie swojego dawnego opiekuna.

Juhas urodził się 12 sierpnia 2013 roku. Swoją przygodę z policją rozpoczął od intensywnej, pięciomiesięcznej tresury w Tarnowie, prowadzonej przez specjalistów z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Od 2015 roku, Juhas stał się nierozłącznym towarzyszem asp. szt. Bartłomieja Fiszbain.

Dni pełne spacerów na emeryturze

Rok 2022 przyniósł Juhasowi zasłużoną emeryturę. Jak się ma nasz bohater? Teraz żyje spokojnie pod skrzydłami swojego dawnego opiekuna, gdzie zaprzyjaźnił się z dwoma psami, które już wcześniej były częścią domu funkcjonariusza. Choć siwe włosy na pysku zdradzają jego wiek, Juhas jest w świetnej formie. Regularne spacery i wyrazy miłości od domowników to codzienność dla tego niezwykłego emeryta. Wciąż pamięta dni spędzone w służbie i nie zapomina o nauczonych komendach. W jego spojrzeniu wciąż widać oddanie i lojalność wobec człowieka.

27 emerytów na czterech łapach

Psy policyjne, podobnie jak ich ludzcy koledzy, poświęcają się swojej służbie. Od końca 2021 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące psów i koni służbowych kończących pracę w Policji. Te przepisy gwarantują, że zwierzęta pozostają pod opieką do końca życia, a pierwszeństwo w opiece nad nimi mają ich dotychczasowi przewodnicy. Nowelizacja przyniosła także wsparcie finansowe dla opiekunów w zakresie żywienia i opieki zdrowotnej nad zwierzętami. To wyraz uznania dla lat służby tych wiernych towarzyszy. W Małopolsce obecnie odpoczywa aż 27 takich czworonożnych emerytów.

Dodaj komentarz