fbpx

Internetowy test oszacuje, ile lat ma twoje serce. Warto go zrobić!

Każdego roku na terenie samej tylko Wielkiej Brytanii z powodu zawału serca albo udaru umiera ponad 84 tys. osób . Jak podaje Public Health England, prawie 80% zawałów i udarów u osób poniżej 75. roku życia można by uniknąć, gdyby zareagować odpowiednio wcześnie. Właśnie z tego powodu warto wykonać prosty test…

Oczywiście kluczowa wydaje się zmiana nawyków – rzucenie palenia, zdrowa dieta i większa aktywność fizyczna. To właśnie z powodu nieodpowiedniego stylu życia, cztery na pięć dorosłych osób zagrożonych jest przedwczesną śmiercią.

Do zmiany nawyków ma zachęcać internetowy Test wieku serca (The Heart Age Test), który za pomocą algorytmu określa jak „stare” jest twoje serce w porównaniu z twoim wiekiem z daty urodzenia, przewiduje długość życia i określa ryzyko zawału lub udaru.

Wśród Brytyjczyków ten test robi ostatnio furorę – wykonało go już prawie 2 mln osób! Jak się okazuje 78% uczestników badania ma „za stare” serce (wiek serca jest wyższy niż ich faktyczny wiek), co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Wśród nich 34% miało serce starsze o 5 lat,  a 14% o co najmniej 10 lat.

The Heart Age Test jest bezpłatny, dostępny w wersji anglojęzycznej, obejmuje 16 pytań, a jego wykonanie zajmuje ok. 2-3 minuty. Przeznaczony jest dla osób powyżej 30 roku życia.  Pojawiają się w nim standardowe pytania o wiek, wagę, rodzinne obciążenia i choroby przewlekłe. Warto przed testem zmierzyć ciśnienie i znać aktualne wyniki badań cholesterolu. Test bierze pod uwagę BMI, styl życia i uzależnienia.

Oczywiście The Heart Age Test nie może być traktowany jako ostateczne narzędzie  diagnostyczne, ale przydaje się w roli  katalizatora zmian na lepsze. Otrzymane wyniki działają na wyobraźnię i motywację do zmian

Rzecz jasna test nie ma nikogo straszyć, ale raczej tłumaczyć, jak dany czynnik wpływa na stan twojego serca i układu krążenia. Podaje też konkretne porady zachęcające do zmiany nawyków. Np.  „Najważniejszym krokiem, jaki powinieneś zrobić dla swojego zdrowia jest rzucenie palenia. Rok po zerwaniu z nałogiem, ryzyko chorób serca zmniejsza się o połowę!”.  Albo: „Aktywność fizyczna – tygodniowo co najmniej 150 minut umiarkowanych ćwiczeń aerobowych, takich jak jazda na rowerze lub szybki marsz – może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu”.

Tekst zrobicie pod tym linkiem – The Heart Age

 

Źródło: focus.pl

 

 

Dodaj komentarz