fbpx

Polak zbudował instrument Leonarda da Vinci

Sławomir Zubrzycki dokonał rzeczy niezwykłej – zbudował violę organista, zaginiony instrument, który zaprojektował niegdyś sam Leonadro da Vinci.

W Polsce jego dzieło przeszło jednak niezauważone. Napisał o nim tylko „Tygodnik Powszechny”, usiłując zainteresować nietypowym tematem inne rodzime redakcje. Bez skutku. – Trzeba było artykułów w „Le Figaro”, The Huffington Post, „Daily Mail” etc., by dzisiaj rano zadzwonił do mnie półanalfabeta z telewizji, tej samej, która dwa miesiące temu odpowiedziała nam, że temat ich nie interesuje – napisał na Facebooku Jacek Ślusarczyk z „Tygodnika Powszechnego”.

Pod koniec września na łamach „Tygodnika Powszechnego” opublikowano wywiad ze Sławomirem Zubrzyckim, w którym muzyk opowiedział o swojej violi, instrumencie zbudowanym według projektu Leonarda da Vinci. Tygodnik nie ograniczył się tylko do zamieszczenia zapisu rozmowy, nagrał także film opowiadający o dziele Zubrzyckiego:

Redakcja była tak urzeczona violą Zubrzyckiego, że zaproponowała, by zagrany na niej koncert zainaugurował Conrad Festival, wydarzenie muzyczne organizowane przez „Tygodnik Powszechny” oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Aby pomóc w rozsławieniu instrumentu, tygodnik wysłał wcześniej traktujące o nim informacje do wielu polskich redakcji. I co? I nic, nikt nie wykazał zainteresowania.

Na szczęście tygodnik przetłumaczył wywiad na język angielski, a tłumaczenie, wraz z resztą materiałów, wysłał do francuskiego dziennika „Ouest-France”. Ten podjął temat i opublikował artykuł o polskim muzyku oraz jego zadziwiającej violi. Tak ruszyła lawina.

Koncert, jaki Sławomir Zubrzycki dał w ramach International Royal Cracow Piano Festival

Źródło:natemat.pl

Dobre Wiadomości

Dodaj komentarz