fbpx

Francuzi dostaną dofinansowanie na naprawę elektroniki domowej

Rząd Francji chce zachęcić obywateli do naprawiania domowych sprzętów, które dotychczas były zwykle wyrzucane.

Francja chce wspierać obywateli, którzy decydują się na naprawę elektroniki domowej. “Prawo Agec”`, które weszło w życie 15 grudnia, ma na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz pobudzenie gospodarki cyrkularnej – dzięki niemu Francuzi dostaną dofinansowanie na naprawę domowej elektroniki.

Budżet na naprawę ma wynieść od 10 do 45 euro, w zależności od rodzaju sprzętu. W przypadku np. ekspresu do kawy będzie to 10 euro, w przypadku pralki – 25 euro, czyli 1/4 kosztów naprawy, a do naprawy laptopa państwo dorzuci 45 euro. Program obejmujec30 kategorii produktów należących do domowej elektroniki, których nie obejmuje już gwarancja.

Specjaliści zajmujący się naprawami będą się mogli ubiegać o oznaczenie QualiRépar, składając stosowny wniosek na stronie internetowej związanej z programem. Dotychczas dostało je 500 zakładów, ale w przyszłości ma ich być nawet 20 tys.

Program ma sprawić, że ilość naprawianej domowej elektroniki we Francji wzrośnie do 2027 roku o 20 proc.

Zmiany są konieczne, bo szacuje się, że dziś na śmietnik trafia aż 60 proc. urządzeń, którym można by było dać drugie życie. Program działać będzie do 2027 roku i przeznaczone zostanie na niego 410 mln euro.

Dodaj komentarz