fbpx

Jak należy pielęgnować skórę suchą, wrażliwą i ze skłonnością do atopii?

Pielęgnacja skóry suchej, wrażliwej i ze skłonnością do atopii stanowi nie lada wyzwanie. Nie jest prosta, ponieważ wymaga dużej dyscypliny w regularnym wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Mają one na celu odbudowę płaszcza hydrolipidowego, który zabezpiecza skórę przed utratą wilgoci. Choć jest to trudne, to jednak możliwe. Wystarczy poznać kilka podstawowych zasad pielęgnacyjnych, by skóra przestała się łuszczyć, czerwienić i nadmiernie napinać.
Nawilżenie to podstawa!

Skóra sucha i wrażliwa, a także taka ze skłonnością do atopii cechuje się szybszą utratą wody w wyniku zaburzonego funkcjonowania naturalnej bariery hydrolipidowej. Dodatkowo gruczoły łojowe nie są w stanie w tak niesprzyjających warunkach wyprodukować odpowiedniej ilości sebum. Skutkiem tego na skórze łatwo pojawiają się podrażnienia po ekspozycji na działanie wiatru, mrozu czy słońca. Nieprzyjemne napięcie i dyskomfort podczas dotyku, jaki zwykle wówczas odczuwasz, to właśnie sygnał, że Twoja skóra potrzebuje nawilżenia.

Nie wystarczy samo stosowanie kosmetyków. Przyniosą one co prawda ukojenie, ale będzie to efekt krótkotrwały. Zadbaj o nawodnienie całego organizmu. Jeśli każdego dnia nie wypijasz co najmniej dwóch litrów płynów, najprawdopodobniej gospodarka wodno-elektrolitowa Twojego organizmu jest zaburzona. Pamiętaj więc o tym, by zawsze mieć pod ręką butelkę wody mineralnej lub źródlanej.

Pielęgnuj skórę z głową!

Z pielęgnacją skóry suchej, wrażliwej i ze skłonnością do atopii jest podobnie jak z odżywianiem. Jeśli wybierasz przypadkowe produkty – możesz sobie tylko zaszkodzić. Co więc robić, by pozbyć się nieprzyjemnego napięcia, łuszczenia, zaczerwieniania?

Zwróć uwagę na skład produktów pielęgnacyjnych, które kupujesz. Szczególnie korzystny wpływ mają składniki, takie jak witamina A, która pomaga organizmowi zachować dobry stan skóry, oraz witamina E, wspierająca ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym. Wartościowe są także naturalne oleje roślinne (np. z wiesiołka) oraz skwalan, który jest emolientem. Zwróć uwagę na kosmetyki, które zawierają w kannabidiol – związek należący do kannabinoidów, znany jako CBD. Składnik ten w połączeniu z ekstraktami roślinnymi łagodzi podrażnienia i sprawia, że skóra staje się miękka.

Przy pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do atopii bardzo ważna jest kolejność wykonywanych zabiegów i ich regularność. Wykonuj je każdego dnia wieczorem. Dzięki temu substancje aktywne z użytych preparatów przez całą noc będą penetrować warstwy skóry, by ją nawilżać, odżywiać i natłuszczać.

Pierwszym krokiem rytuału piękna powinien być demakijaż. Dopiero gdy zmyjesz z twarzy wszystkie nałożone kosmetyki kolorowe, możesz przejść do oczyszczania cery płynem micelarnym. Nie zostawiaj jednak preparatu na skórze – zmyj go wodą, ponieważ skóra nie powinna mieć zbyt długiego kontaktu z micelami. Kolejnym krokiem jest nałożenie serum nawilżająco-regenerującego, aż wreszcie zaaplikowanie kremu nawilżającego. Nie pomijaj żadnego z etapów, a bardzo szybko zauważysz pozytywne zmiany w wyglądzie swojej skóry.

2 thoughts on “Jak należy pielęgnować skórę suchą, wrażliwą i ze skłonnością do atopii?

Dodaj komentarz