fbpx

Kompaktowe, lekkie i tanie. To urządzenie uzdatni każdą wodę!

Problem z dostępem do pitnej wody zostanie rozwiązany? Naukowcy z Massachussets Institute of Technology stworzyli urządzenie, które odsala i uzdatnia wodę w zaledwie pół godziny.

Palący problem

Szacuje się, że trudność z dostępem do wody dotyka ok. 800 mln osób, a w przyszłości ma się poszerzyć. W odpowiedzi na palący problem XXI w. naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) postawili sobie za cel stworzenie urządzenia, które bez filtrów uzdatni i odsoli wodę. Po latach prac nad konstrukcją prostego systemu nareszcie się udało. Naukowcy poinformowali, że stworzyli lekkie i kompaktowe urządzenie o wymiarach średniej wielkości skrzynki – waży jedynie 10 kg, ładuje się poprzez panele słoneczne, a koszt produkcji jednej sztuk to 50 dol.

Fizyka uzdatniania

System uzdatniania się bardzo prosty. Urządzenie usuwa szkodliwe cząsteczki z wody przy wykorzystaniu energii elektrycznej – a dokładnie, zmniejsza liczbę zawieszonych cząstek stałych dziesięciokrotnie. Efekt? Przy wykorzystaniu 20 watów, system wytwarza wodę pitną w ilości 0,3 litra na godzinę.

To naprawdę punkt kulminacyjny dziesięcioletniej podróży, którą odbywałem wraz z moją grupą. Przez lata pracowaliśmy nad fizyką poszczególnych procesów odsalania wody, ale połączenie tych wszystkich osiągnięć w jedną całość, zbudowanie systemu i zademonstrowanie go w oceanie było dla mnie naprawdę znaczącym i satysfakcjonującym doświadczeniem – oznajmił Jongyoon Han, współtwórca urządzenia.

Dostępne dla każdego

Napełnienie plastikowego kubka wodą zdatną do picia w czasie pierwszych testów na Carson Beach w Bostonie zajęło zaledwie pół godziny. Testy udowodniły, że do odsolenia wody nie potrzeba nakładu ciężkiej pracy – wystarczy umieścić urządzenie w pobliżu brzegu i wprowadzić rurkę doprowadzającą do wody. Ekonomia urządzenia i prostota procesu są istotne – w końcu chodzi o to, aby urządzenie znalazło zastosowanie wśród zwykłych ludzi i było dostępne dla każdego niezależnie od wieku i statusu materialnego.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Focus.pl

Dodaj komentarz