Jaki rębak do drewna wybrać — moc i wydajność, łatwość użytkowania czy żywotność?
Rębaki do drewna są niezastąpione w wielu pracach rolniczych i leśnych. Nie ma jednak maszyny uniwersalnej, choć w zależności od modelu udaje się zaprojektować maszyny o mniejszym lub większym zakresie wykorzystania. Jaki z nich będzie najlepszy do Twoich potrzeb? Jaka moc rozdrabniaczy do drewna będzie odpowiednia? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję!
Rębak do drewna — co musisz wziąć pod uwagę, zanim wybierzesz najlepszy model?
Rębaki do drzewa, zwłaszcza te przeznaczone do użytku indywidualnego, mają stosunkowo prostą budowę. Choć są mniej zaawansowane od tych przemysłowych — wyposażonych m.in. mechanizmy transportowe czy regulowaną grubość cięcia — wciąż są bardzo zróżnicowane pod względem wielkości, mocy czy napędu, a niekiedy również dodatkowych funkcji. Przykładowo, rębak do drewna Exparto do zastosowań rolniczych dostępny jest w wersji z hydraulicznym podajnikiem do drzewa. Wybór nie jest więc tak prosty, jak mogłoby się wydawać.
Kilka kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze rębaka do drewna, to:
-
- rodzaj drewna (miękki lub twardy gatunek) – od tego będzie zależeć m.in. moc silnika;
- napęd rozdrabniacza do drewna — elektryczny, spalinowy czy napędzany wałkiem odbioru mocy;
- wymiary gardzieli — czyli jaką średnicę gałęzi jest w stanie obrobić rębak;
- wielkość rozdrabnianego materiału;
-
- wydajność rębaka w kilogramach lub metrach sześciennych na godzinę;
- mobilność i możliwości transportowe;
-
- budżet — czasami lepiej wybrać bardziej zaawansowany lub wydajniejszy model używany niż nową maszynę o niskiej efektywności i mocy;
- dostępność części zamiennych.
Większość z tych czynników to kwestie, które łatwo ocenić i wybrać samodzielnie, np. wymiary gardzieli. Parametry takie jak moc rębaka do drewna czy jego napęd mogą przysporzyć jednak problemów. Warto więc przyjrzeć im się bliżej.
Rozdrabniacze do drewna — spalinowe, elektryczne czy napędzane wałkiem WOM?
Jednym z częściej wybieranych rębaków do drewna, są modele spalinowe. Cenione są nie tylko za dużą moc, ale przede wszystkim za mobilność. Maszyna z silnikiem spalinowym sprawdza się w pracy w trudno dostępnych miejscach lub na ograniczonej przestrzeni, np. w lesie.
Do pracy na miejscu, gdzie jest stały dostęp do prądu (np. w niewielkim gospodarstwie rolnym czy warsztacie) można zdecydować się na rębak elektryczny. Co prawda jego mobilność jest ograniczona i raczej nie nadaje się do użytku na większych obszarach, ale za jego wyborem może przemawiać łatwość obsługi, cicha praca i przyjazność dla środowiska.
Z kolei do pracy w gospodarstwie najbardziej uniwersalny może okazać się rębak do drewna z napędem WOM. Maszyny pracujące z traktorem lub innym pojazdem rolniczym zwykle charakteryzują się dużą mocą, co pozwala na szybkie i efektywne rozdrabnianie drewna. Przeważnie też takie rozdrabniacze wykazują również większą trwałość. Możliwość wykorzystania napędu maszyny rolniczej sprawia natomiast, że są to konstrukcje prostsze niż ich spalinowe czy elektryczne odpowiedniki, a dzięki temu również mniej awaryjne. Mogą być więc bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie. Co niezwykle istotne, ich prostsza konstrukcja nie odbija się na ich funkcjonalności, a przynajmniej nie w stopniu utrudniającym korzystanie z urządzenia i uniemożliwiającym wydajną obróbkę drewna.
Jaką moc rębaka do drewna wybrać?
Moc rozdrabniaczy do drzewa będzie się różnić przede wszystkim od rodzaju drzewa, które mają przerabiać. Powinna być dostosowana do ilości i twardości obrabianego materiału. Oto ogólne wytyczne w tej kwestii
- do małych, domowych rębaków do drewna, przeznaczonych do przeróbki małych kawałków drewna i niezbyt grubych gałęzi (o średnicy do 10 cm) wystarczająca będzie moc w zakresie 5-10 KM;
- rozdrabniacz do grubych gałęzi, przeznaczony do przeróbki twardszych gatunków drewna i mogący obsłużyć jego większe ilości, zwykle ma moc od 15 do 30 KM — to najpopularniejsze modele wykorzystywane w pracach w gospodarstwie rolnym.
Czy warto decydować się na rozdrabniacz do drzewa o mocy przekraczającej 30 KM? To zależy od wielu czynników. W większości przypadków taki maszyny przeznaczone są do profesjonalnego użytku leśnego i przemysłowego, choć oczywiście wszystko zależy od potrzeb produkcyjnych.
Przed zakupem należy bezwzględnie zwrócić uwagę na te kwestie. Właściwy rębak, dostosowany do rodzaju przetwarzanego drewna poważnie wpływa na efektywność pracy. Im lepsze dopasowanie, tym dłuższa żywotność i wydajność, a tym samym mniejsza awaryjność. Warto więc rzetelnie ocenić swoje możliwości i potrzeby.