5 powodów, dla których opłaca się kupić nowe auto
Samochód daje mobilność, swobodę i elastyczność. W wielu przypadkach jest też potrzebny do tego, by móc realizować obowiązki zawodowe, szczególnie gdy prowadzi się działalność gospodarczą. Kupując go, trzeba zdecydować, czy preferuje się auto z salonu, czy to używane. Pierwszy wariant zdecydowanie ma więcej plusów. Dlaczego warto kupić nowe auto, a nie to, które już ma za sobą wiele kilometrów?
Nowe auto czy używane – to wybór, przed którym staje wielu kupujących. Może przyprawić o spory zawrót głowy. Warto jednak mieć świadomość powodów, dla których auto z salonu zdecydowanie przeważa nad tym z komisu czy od innego kierowcy.
Dlaczego warto kupić nowe auto?
Samochód z salonu ma sporo plusów – o których z nich warto pamiętać?
1. Inwestycja w nowoczesne technologie – dla komfortu i bezpieczeństwa
Kupując nowe auto, zamiast tego kilkuletniego i używanego, inwestujesz w technologie związane z bezpieczeństwem i komfortem w najnowszej i najbardziej dopracowanej odsłonie. Umożliwiają one m.in.:
- rozpoznawanie znaków drogowych,
- kontrolowanie pasa do jazdy,
- parkowanie przy wsparciu czujników,
- awaryjne hamowanie w trudnych sytuacjach,
- automatyczne składanie lusterek po zaparkowaniu.
Starsze auta albo wcale nie mają tych funkcji, albo oferują je w mniej dopracowanej odsłonie. Jeśli zależy Ci na maksymalnej wygodzie oraz bezpieczeństwie, rozważ zakup auta z salonu. Zwróć przy tym uwagę na jego wyposażenie. Im będzie bogatsze, tym więcej zapłacisz za pojazd, ale zyskasz więcej w kontekście komfortu jazdy.
2. Gwarancja producenta – dla ochrony przed kosztami
Jeśli kupujesz używane auto, szczególnie z niesprawdzonego źródła, musisz mierzyć się z tym, że jest to jajko niespodzianka – tak naprawdę nie wiesz, co kryje się w środku. Mimo kontroli czy dokonania zakupu ze wsparciem mechanika, po czasie może się okazać, że czekają Cię duże wydatki np. ze względu na ukrytą awarię silnika lub po prostu wyeksploatowania się poszczególnych podzespołów. Kiedy kupujesz auto z salonu, nie musisz się tego obawiać.
Gwarancja producenta zapewnia Ci bowiem ochronę przed kosztami. Dzięki niej jesteś chroniony zarówno na wypadek drobnych usterek, jak i błędów fabrycznych czy poważnych problemów technicznych. Podczas zakupu sprawdź, ile trwa gwarancja i co obejmuje. Niekiedy dealerzy oferują możliwość jej przedłużenia za stosunkowo niewielką opłatą – warto to rozważyć.
3. Niższe koszty utrzymania – dla oszczędności
Starsze auta to wyższe koszty utrzymania, wynikające przede wszystkim z tego, że ich poszczególne części z czasem się zużywają. Wymagają więc regeneracji lub wymiany, a to generuje wydatki. Nowe auto to niższe koszty utrzymania, ponieważ poszczególne podzespoły są w nim nowe. Przez wiele lat będziesz więc cieszyć się ich płynną pracą. To z kolei pozwoli Ci zaoszczędzić środki, które trzeba byłoby przy starszym pojeździe inwestować w diagnostykę, wymianę czy naprawę nawet całych podzespołów.
4. Zgodność z normami ekologicznymi – dla efektywności paliwowej i z troski o planetę
W coraz większej liczbie miast mówi się o strefach czystego powietrza – albo już są wprowadzane, albo wkrótce będą obowiązywać. W związku z tym do określonych części aglomeracji, zwłaszcza w centrum, będą mogły wjeżdżać jedynie auta spełniające określone normy emisyjne. Starszy pojazd stwarza więc ryzyko tego, że wkrótce jazda nim będzie się wiązała z ograniczeniami.
Pamiętaj też, że starsze auta to starsze technologie. To z kolei bardzo często oznacza ograniczoną efektywność paliwową i nadmierne zanieczyszczanie środowiska. Nowe auto jest wydajniejsze, a do tego wspiera w trosce o środowisko.
5. Wyższa wartość odsprzedaży – dla ochrony przed stratą finansową
W życiu wiele się zmienia, dlatego kilka lat czy nawet miesięcy po zakupie auta może się okazać, że Twoje potrzeby czy możliwości także ewoluują. Wtedy możesz zdecydować o chęci odsprzedaży samochodu. To używane, już kilkuletnie będzie miało wtedy jeszcze niższą wartość, a do tego popyt na nie będzie się zmniejszał. Zamiast tego lepiej kupić więc nowe auto, które po kilku latach użytkowania wciąż będzie nowoczesne i będzie spełniało oczekiwania odnośnie do designu, wyposażenia czy zastosowanych technologii.
Jak sfinansować zakup auta?
Najlepszym sposobem na sfinansowanie zakupu auta są oczywiście oszczędności. Nie każdy jednak nimi dysponuje i nie każdy chce je przeznaczać na ten cel. Zamiast tego można skorzystać z kredytu samochodowego oferowanego w wielu różnych bankach. Dzięki niemu możesz kupić auto spalinowe, hybrydowe czy elektryczne w zależności od swoich potrzeb. Będzie wymagana od Ciebie przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa i brak zaległości w spłacie zobowiązań zaciągniętych w przeszłości.
Nowe auto to wygoda, bezpieczeństwo, niższe koszty utrzymania i wyższa wartość odsprzedaży. Opłaca się więc w nie zainwestować – z oszczędności lub z kredytu w zależności od Twoich potrzeb i możliwości finansowych.