fbpx

Uczniowie i absolwenci CKS przywieźli z Australii rekord świata oraz pięć medali

Polscy ratownicy wodni, zakwalifikowani do narodowej kadry, zdobyli w Australii aż siedem medali i ustanowili dwa rekordy świata. Jeden z tych rekordów oraz pięć medali (złoty, srebrny i trzy brązowe) wywalczyli sportowcy ze Szczecina – uczniowie i absolwenci Centrum Kształcenia Sportowego na osiedlu Słonecznym.

Mistrzostwa Świata w Ratownictwie Wodnym odbyły się w australijskim Brisbane, na obiektach Gold Coast Aquatic Center położonych nad oceanem. To największe wydarzenie tego typu na świecie. W zawodach uczestniczyły 38 seniorskich oraz 21 juniorskich reprezentacji, co łącznie dało ponad 5 tysięcy zawodników z ponad 50 krajów.

Polskę reprezentowała drużyna złożona z 24 zawodników, w tym 9 osób ze Szczecina: Wiktoria Janiszewska, Karolina Faszczewska i Mateusz Grabski (w kategorii seniorów) oraz Wiktoria Żemojdzin, Oliwia Połeć, Oskar Raczewski, Borys Struszczak, Tobiasz Staszkiewicz i Dominik Kosowski (w kategorii juniorów).

Złoty medal oraz rekord świata juniorów zdobyła sztafeta 4x50m obstacle relay, w której startowali: D. Kosowski, T. Staszkiewicz (CKS Szczecin), B. Kaszubowski (Dolnośląskie WOPR) oraz M. Topolnicki (MUKS Kędzierzyn Koźle).

Srebrny medal wywalczyła sztafeta 4x25m manikin relay, której skład tworzyli: B. Struszczak, D. Kosowski, T. Staszkiewicz (CKS Szczecin) i M. Topolnicki (UKS Kędzierzyn Koźle).

Trzy brązowe medale zdobyli: Dominik Kosowski na 100m w konkurencji manikin tow with fins (nowy rekord Polski juniorów!), sztafeta 4x50m medley relay w składzie: D. Kosowski, T. Staszkiewicz, B. Struszczak (CKS Szczecin) oraz B. Kaszubowski (Dolnośląskie WOPR), a także sztafeta 4x25m manikin relay w składzie: W. Żemojdzin, O. Połeć (CKS Szczecin), G. Karkocha, M. Skudlik (WOPR Ruda Śląska). Kierownikiem drużyny był Tomasz Skudlik, a trenerem kadry narodowej – Sławomir Juszkiewicz z CKS Szczecin.

Występ Polaków okazał się wielkim sukcesem, gdyż nasza reprezentacja pokonała znakomicie przygotowane drużyny gospodarzy oraz kraje, które ze względu na swoje położenie dominują w tej dyscyplinie. Zawody rozgrywano zarówno na basenie, jak i w oceanie, a konkurencje obejmowały m.in.: pływanie z przeszkodami, z pasem ratowniczym, w płetwach oraz holowanie manekina.

Ratownictwo wodne jako dyscyplina sportowa ma zostać włączone do igrzysk olimpijskich w 2032 roku, które odbędą się w Australii. W grudniu pływacy-ratownicy będą walczyć o kwalifikacje do przyszłorocznych zawodów The World Games, zaplanowanych na lipiec 2025 roku w chińskim Chengdu.

Dodaj komentarz