fbpx

Ciemna materia sprzed 12 mld lat. Odkryto najstarsze sekrety Wszechświata

Zespół badaczy dostrzegł „ciemną materię” pochodzącą z początków Wszechświata. Analizy wykazały typową halo masę dla galaktyk liczących ok.12 mld lat.

W magazynie branżowym „Physical Review Letters” opublikowano wyniki badań nad mikrofalowym promieniowaniem tła, zwanym w skrócie CMB( z jęz. ang. cosmic mikrowave background). Tego niezwykłego odkrycia dokonał zespół badaczy z Japonii i Stanów Zjednoczonych – w artykule czytamy, że zaobserwowane zjawisko prawdopodobnie jest najstarszą „ciemną materią”, jaką kiedykolwiek udało się dostrzec.

Promieniowanie reliktowe (bo tak inaczej mówi się na CMB) jest pozostałością po wczesnym etapie ewolucji Wszechświata i okresie rekombinacji elektronów i protonów. Do tej pory zjawisko trudno było zaobserwować, ponieważ światło sąsiadujących z nią gwiazd jest coraz ciemniejsze.

Podczas obserwacji naukowcy skoncentrowali się na galaktykach z załamaniem Lymana, czyli grupie bardzo odległych galaktyk gwiazdozbiórczych zawierających aż 1,5 mln tego typu obiektów zebranych w ramach strategicznego programu badawczego Hyper Suprime-Cam Subaru.

Do tego celu, badacze wykorzystali CMB, aby oszacować średnią masę odległych galaktyk i tym samym zanalizować rozmieszczenie otaczającego ich halo ciemnej materii. Obserwacje dokonane przez satelitę Planck należącą do Europejskiej Agencji Kosmicznej wykazały, że materia może pochodzić z początkowego etapu rozwoju Wszechświata – a więc z galaktyk liczących ok.12 mld lat. Badacze zrobili jednak pewną uwagę. Ich zdaniem, w tamtym czasie skupienie materii było mniejsze niż przewidują to współczesne założenia.

Jest to ważna uwaga, bo być może odkrywając coraz starsze sekrety Wszechświata, stosujemy złe punkty odniesienia – podsumowali autorzy badań.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Focus.pl

Dodaj komentarz