fbpx

Nietypowa praca inżynierska. Student AGH zaprogramował robota, który zagra każdą melodię

Na imię ma Staszek, mimo że jest robotem, studentowi Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie udało się tchnąć w niego dusze artysty. Dzięki temu, ta przemysłowa maszyna może zagrać na pianinie dowolny utwór muzyczny. Wszystko w ramach nietypowej pracy inżynierskiej, której podjął się Wojciech Świtała.

“Zamiast typowej pracy dyplomowej postanowiłem zaprogramować robota przemysłowego Mitsubishi RV-2F-D, którego zakupiła uczelnia. Robot ma duży potencjał, może grać wybrane utwory muzyczne.”- mówi Świtała.

Pomysł na nietypową pracę zrodził się w wyniku zainteresować studenta. Wojciech ukończył drugi stopień szkoły muzycznej i postanowił połączyć swoje dwie pasje – muzykę oraz robotykę. Jego zdaniem, nauki humanistyczne i ścisłe uzupełniają się, a  muzyka ma wiele wspólnego z matematyką.

Mózgiem robota jest komputer, na którym uruchamiany jest specjalnie napisany przez Światłę program do jego obsługi. Staszek może zapamiętać zagraną wcześniej melodię, a następnie zapisać ją do pliku, który może być odtworzony przez maszynę w dowolnym momencie.

Robot gra przy pomocy dwóch palców, ma też możliwość uderzania w talerz perkusyjny, na koniec potrafi się ukłonić. Końcówka grająca została wydrukowana w technologii 3D.

Staszkiem pianistą zainteresowały się również zagraniczne media. Termin obrony pracy dyplomowej nie jest jeszcze ustalany. Po obronie robot pozostanie na uczelni, służąc dalej do celów naukowych.

 

Źródło: materiały prasowe, fot. youtube

Dodaj komentarz