fbpx

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota to święto ustanowione po raz pierwszy 17 lutego 1990 roku we Włoszech. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 2006 roku. Inicjatywa ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

Choć koty towarzyszą człowiekowi od blisko sześciu tysięcy lat, nigdy nie dały się mu całkowicie podporządkować. Zwierzewa te chronią nas przed szkodnikami, ogrzewają w zimne noce, współtworzą domową atmosferę oraz bawią.

Koty są obecnie jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Wyhodowano wiele ras różniących się ubarwieniem, wielkością i długością włosów. Współczesne wzorce niektórych starszych ras kota domowego znacznie odbiegają od ich wcześniejszych cech, jak w przypadku kotów perskich czy syjamskich.

Choć zwierzęta te sprawiają wrażenie wyobcowanych indywidualistów, najnowsze badania dowodzą, że koty przywiązują się do człowieka równie mocno jak psy. Więź przypomina związek między matką , a dzieckiem. Pies mocno zdeklasował pozycję kota w życiu człowieka, był częściej obiektem badań i dosyć szybko zdobył tytuł najlepszego przyjaciela człowieka.

Kot jak dziecko

Kristyn Vitale z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie, wraz ze swym zespołem badawczym, przeprowadziła testy na 79 kociętach i 38 dorosłych kotach wraz z opiekunami. Badanie podzielono na kilka etapów.

W pierwszym etapie kot przez dwie minuty był w obcym pomieszczeniu ze swoim właścicielem. W drugim etapie zostawał sam, a podczas trzeciego etapu właściciel wracał i spędzał z kotem kilka minut. Interakcja była dozwolona tylko wtedy, gdy kot przekraczał linię graniczną. Test filmowano i po zachowaniu kota, określano jego więź z właścicielem.

Koty z bezpieczną więzią, były mniej zestresowane i chętnie poznawały nowe otoczenie, koty pozbawione więzi trzymały się z dala od opiekuna lub siedziały sztywno na kolanach właściciela. 65,8% dorosłych kotów pokazywało silną więź z opiekunem, 64,3% kociaków również okazywało duże przywiązanie.

Badacze obliczyli, że proporcje te są prawie identyczne do proporcji stosunku niemowląt do ich opiekunów. Dla porównania u psów jest to tylko 58%. Naukowcy stwierdzili, że koty dobrze traktowane są towarzyskie i czułe. Ponadto nad jedzenie i zabawki pierwszeństwo ma towarzystwo człowieka.

Dodaj komentarz