fbpx

Żyjąca maszyna oczyszcza wodę

John Todd Ecological Design to pionierzy w naturalnym oczyszczaniu wody z chemikaliów, węglowodorów ropopochodnych, substancji chemicznych powodujących zaburzenia endokrynologiczne i innych szkodliwych zanieczyszczeń.

A wszystko to, prawie dosłownie, dzięki kilku beczkom z roślinami przez które płynie, zasilana grawitacją, zanieczyszczona woda !

2Opracowany przez nich Eco-Machine™ to przepiękny wodny ogród zaprojektowany tak, aby uzdatniać wodę. Działa on podobnie jak staw z tlenowymi i beztlenowymi strefami oczyszczania, ale zamiast na jednym dużym basenie, oparty jest na mniejszych oddzielnych zbiornikach. Wydajny system współpracy tworzony jest między roślinami, mikroorganizmami i wydzielonymi strefami oczyszczania. Tak zbudowany, solidny ekosystem, jest miejscem życia dla wszystkich formy organizmów – od mikroskopijnych alg, przez grzyby, bakterie, pierwotniaki, zooplankton do ślimaków, małż i ryb. Wyższe rośliny, jak krzewy czy drzewa, sadzone są na silnej konstrukcji z włókna szklanego zawieszonej ponad tym systemem. Na końcu obiegu konstruuje się złoże fluidalne lub mały teren podmokły. W rezultacie otrzymujemy system, który produkuje czystą wodę bez użycia żadnych chemikaliów a wszystkie rośliny pracują w symbiozie i mają wyznaczone role – np. większe i gęstsze odprowadzą metale ciężki, mniejsze i rzadsze – bakterie i tak dale.

Jeśli interesuje Cię jak dokładnie działają systemy proponowane przez John’a Todd’a koniecznie zajrzyj do źródła !

 

Źródło: toddecological.com, www.theecologist.org

Dodaj komentarz