fbpx

Osiągnięcie studentów z Krosna. 749 km jazdy na 1 litrze etanolu.

Studenci PWSZ w Krośnie skupieni w Kole Naukowym Rotor pobili swój własny rekord długości trasy przejechanej bolidem na 1 litrze etanolu. Na zawodach w Holandii przebyli 749 km i zdobyli pierwsze miejsce w Europie!

W 2016 bolid „Piła” przejechał 133 km, rok później 306 km, w 2018 było to już 498 km. W tym roku na zawodach Shell Eco Marathon w Holandii (24.05) bolid przejechał aż 749 km. Krośnieńskiej drużynie zapewniło to 1. miejsce w Europie wśród prototypów zasilanych etanolem oraz 2. miejsce wśród prototypów zasilanych silnikami spalinowymi.

Jakie zmiany dokonali studenci w tym specyficznym pojeździe? – Udało się go „odchudzić” o 4 kg. Usztywniliśmy ramę bolidu, zmieniliśmy układ kierowniczy oraz mechanizm przeniesienia napędu. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszyliśmy straty w mocy silnika, jak i tarciu. Zastosowaliśmy inne sprzęgło – jednokierunkowe. Zmodernizowaliśmy też oprogramowanie naszego silnika. Znacznie wpłynęło ono na jego pracę, jak i spalanie – wyjaśnia Michał Hebzda, członek ekipy technicznej.

Na holenderskim torze pojazdem kierowała Agata Szymbara z 3. roku górnictwa i geologii

 

Czytaj więcej na: krosno24.pl

Foto: koło naukowe Rotor – pwsz krosno

 

One thought on “Osiągnięcie studentów z Krosna. 749 km jazdy na 1 litrze etanolu.

  • 23 czerwca 2019 at 19:56
    Permalink

    BRAVO – NASI GORĄ BO UMIEJĄ MYŚLEĆ „JAKBY TROCHĘ ŚCIŚLEJ” „MIERZĄC SIŁY NA ZAMIARY”…

    Reply

Dodaj komentarz