fbpx

Zielona ściana zamiast ekranów dźwiękochłonnych

Stosowanie ekranów dźwiękochłonnych nie jest jedynym sposobem na zmniejszenie hałasu i poziomu zanieczyszczeń przy ruchliwych trasach komunikacyjnych. Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta przedstawił ciekawy projekt „zielonej ściany”, która ma się ciągnąć przez 2,2 km, od ulicy Grójeckiej do al. Niepodległości. Ma ona stanowić naturalną barierę oddzielającą ruchliwą ulicę od chodnika i zabudowy. Jej zadaniem będzie zmniejszenie hałasu oraz wyłapywanie pyłów i zanieczyszczeń.

W sumie zagospodarowany zostanie obszar obejmie powierzchnię ok 4,5 ha. Głównym założeniem projektu jest posadzenie krzewów żywopłotowych z gotowych modułów w formie prostopadłościanów. W ramach inwestycji przewiduje się zasadzenie 21 300 szt. krzewów, 1 700 szt. pnączy, 1 900 szt. bylin oraz 2 900 szt. roślin cebulowych.

Posadzone rośliny mają być odporna na trudne, niekorzystne warunki miejskie. W celu poprawy warunków dla roślin przewidziano budowę automatycznego systemu nawadniania.

„Zielona ściana” oprócz niekwestionowanych walorów estetycznych ma spełniać szereg funkcji.  Wykonanie nasadzeń ma na celu zmniejszenie stopnia zanieczyszczenia terenu sąsiadującego z ruchliwą ulicą poprzez wyłapywanie pyłów i zanieczyszczeń. Zieleń przyczyni się także do złagodzenia niedogodności związanych z hałasem.

Źródło: ZOM,  fot. ZOM

One thought on “Zielona ściana zamiast ekranów dźwiękochłonnych

  • 27 stycznia 2022 at 03:47
    Permalink

    Chyba najważniejsze, by rośliny przy jezdniach były odporne na zasolenie wód gruntowych 🙁

    Reply

Dodaj komentarz