fbpx

Powrót do tradycji – indyjska policja wraca do jedynej na świecie „poczty gołębiowej”

Indyjski oddział policji po kilku latach przerwy ponownie aktywował „gołębiogram” – czyli ptasi serwis pocztowy.

W indyjskich miastach Cuttack i Bhubaneswar świętowano z powodu powrotu unikatowej tradycji, jaką jest gołębi serwis pocztowy, pracujący dla policji. Rząd rząd zlikwidował ten projekt kilka lat temu, teraz do niego wrócono.. Wypuszczono z tej okazji na służbowy lot 50 gołębi, które w ciągu 20 minut przebyły 25 kilometrowy dystans z Bhubaneswar do Cuttack.

Inicjatorem powrotu tej unikatowej tradycji była organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną dziedzictwa kulturowego Indii INTACH

„Gołębiogram”określany jest przez organizatorów jako na jedyny świecie serwis gołębiej poczty, czym tamtejsza policja chwali się w mediach społecznościowych.

To unikatowy aspekt dziedzictwa stanu Orisa który powinien być rozsławiony. Działanie serwisu gołębiego to prosty przykład na to, jak tradycja może iść w parze z duchem czasu -podkreśla Anil Dhir z INTACH.

Tradycja gołębiego serwisu pocztowego w stanie Orisa sięga ponad 70 lat. W 1946 roku rząd zakupił 200 gołębi, które miały ułatwić komunikację w terenach nierozwiniętych, gdzie nie było linii telefonicznych. Przez wiele lat ptaki sprawdzały się również w ekstremalnych sytuacjach, na przykład podczas cyklonu i powodzi w 1999 roku, kiedy łączność radiowa w stanie została zerwana.

Gołębie pocztowe pracujące dla „gołębiogramu” szkolone są do pracy od szóstego tygodnia życia. Są w stanie pokonać dystans 800 km, lecąc z prędkością około 55 km/h. Są również szkolone, aby radzić sobie w trudnych warunkach i ekstremalnych sytuacjach.

Źródło: indiatimes.com, Twitter

Dodaj komentarz