fbpx

Jenny i Shirley – niezwykłe spotkanie po latach

 

 

gallery 1409840067 363955

Słonie są znane jako jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie. Mózg słonia jest podobny do ludzkiego pod względem struktury i złożoności.

Wykazują one szeroki wachlarz zachowań, w tym te związane z cierpieniem, uczeniem się, mimiką, wykorzystaniem różnych narzędzi i oczywiście współczuciem i samoświadomością. Nawet Arystoteles powiedział kiedyś, że „słonie są zwierzętami, które przewyższają wszystkie inne poczuciem humoru i inteligencją.”

Niestety te majestatyczne zwierzęta często wykorzystywane są przez ludzi do taniej rozrywki jaką są cyrki. Tresura największych lądowych ssaków świata bardzo często związana jest z biciem i kaleczeniem. Gdy ich kariera się kończy ich stan zdrowia często jest po prostu zły.

Na szczęście na świecie obecne są stowarzyszenia, których misją jest stworzenie ex cyrkowym słoniom warunków dalece odbiegającym od tych, w których spędziły większość życia. Poniżej znajdziecie niezwykle wzruszające nagranie pokazujące jeden z takich ośrodków – The Elephant Sanctuary w Tennessee.

To tutaj doszło do niezwykłego spotkania po latach. Jenny i Shirley poznały się ćwierć wieku temu – Jenny była wtedy dzieckiem, Shirley miała 20 lat. Potem słonie żyły w rozłące, służąc w różnych cyrkach. Po długoletniej separacji obie trafiły na farmę do Tennesse. Poniższy film pokazuje pierwsze chwile po spotkaniu. Obie słonice natychmiast się rozpoznały.

z5a
Najpierw odgięły pręty w swoich klatkach, próbując zbliżyć się do siebie. Odkąd odnalazły się w sanktuarium są ze sobą nierozłączne, co dowodzi, że prawdziwa przyjaźń może przetrwać wszystko.

„Zachowanie Jenny było niepewne. Rozpaczliwie chciała dostać się do boksu Shirley. Stała się nerwowa i waliła w bramę, próbowała wspiąć się ponad nią. Po kilku minutach, Shirley zaczęła ryczeć. Mam na myśli prawdziwe RYCZENIE – do którego Jenny dołączyła natychmiast. Nigdy nie doświadczyłem niczego, co byłoby choćby zbliżone do takich emocji.” – powiedziała współzałożycielka Świątyni Słoni, Carol Buckley.

ARVE Error: Need Provider and ID to build iframe src.

Źródło: pbs.org

Dodaj komentarz