fbpx

Odkryto metodę wytwarzania magnesów używanych w turbinach wiatrowych i autach elektrycznych bez metali ziem rzadkich

 Naukowcy z University of Cambridge oraz z Austrii odkryli nową metodę wytwarzania tetrataenitu, czyli zamiennika dla magnesów wytwarzanych z metali ziem rzadkich — informuje agencja Bloomberga. Jeśli badania się potwierdzą, oznaczać to będzie, że znaleziono metodę wytwarzania magnesów używanych w turbinach wiatrowych i samochodach elektrycznych bez rzadkich surowców, które są produkowane prawie wyłącznie w Chinach.

Metale ziem rzadkich wykorzystywane są m.in. do produkcji zaawansowanych technologii. Federacja Niemieckiego Przemysłu alarmuje, że kraj coraz bardziej uzależnia się od tego typu surowców sprowadzanych z Chin. Jeszcze mocniej, niż wcześniej uzależnił się od rosyjskiego gazu czy ropy.

Jak podaje agencja Bloomberg, 80 proc. metali ziem rzadkich na rynku pochodzi z Chin. Ten monopol może zachwiać nowe odkrycie naukowców z University of Cambridge oraz z Austrii. Chodzi o rewolucyjny sposób wytwarzania tetratenitu, który może zastąpić chińskie surowce.

Co da zamiennik metali ziem rzadkich?

Uniezależnienie się od Chin jest m.in. ważne dla rozwoju odnawialnych źródeł energii, a także przemysłu motoryzacyjnego, który w najbliższym czasie ma w UE przejść poważne zmiany.

Przypomnijmy, że od 2035 r. na terenie Unii nie będzie możliwości rejestracji nowych aut spalinowych.

“Nowy sposób wytwarzania tetrataenitu może pomóc w produkcji magnesów używanych w turbinach wiatrowych i samochodach elektrycznych bez metali ziem rzadkich” – informuje Bloomberg.

Źródło: bloomberg.com

Dodaj komentarz