fbpx

Polski uczony wygrał z Google. Technologiczny gigant bez patentu na jego wynalazek

Firma Google próbowała opatentować wynalazek polskiego uczonego – komputerowe kodowanie ANS. Rozwiązanie wymyślone przez dr. Jarosława Dudy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jest powszechnie dostępne w oprogramowaniach komputerowych na całym świecie. Próba jego opatentowania przez technologicznego giganta nie powiodła się.

– Nikt nie dostał patentu na metodę kodowania ANS. Ja także nie; od początku chciałem, aby rozwiązanie było ogólnodostępne i bezpłatne dla użytkowników komputerów, smartfonów. Wszyscy użytkownicy tych urządzeń nieświadomie korzystają z kodowania ANS, wszyscy mają do tego prawo – powiedział dr Jarosław Duda, wykładowca Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, który opracował metodę w latach 2006-2013.

Próbę opatentowania wynalazku naukowca podjęła firma Google, przeciwko tym działaniom protestował Uniwersytet Jagielloński. Dr Jarosław Duda od 2014 r. prowadził z Google korespondencję za pośrednictwem publicznego forum, oraz pomagał tej firmie w adaptacji ANS do kompresji plików wideo.

W czerwcu 2017 r. naukowiec przypadkowo natknął się na wniosek patentowy Google z grudnia 2015 r, na użycie ANS w kompresji wideo. W 2018 r. amerykański urząd patentów i znaków towarowych odrzucił wniosek złożony przez Google, dotyczący rozwiązania autorstwa polskiego uczonego.

– Od tamtego czasu nie podejmowaliśmy żadnych kroków w tej sprawie. Zawsze chcieliśmy, żeby to rozwiązanie było ogólnodostępne – powiedział rzecznik prasowy Google w Polsce Adam Malczak, przyznając, że amerykańskie przedsiębiorstwo nie ma patentu.

Kodowanie ANS (z ang. Asymmetric Numeral Systems) pozwala na kompresję danych m.in. w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Dzięki metodzie szybkość i efektywność przepływu informacji drogą elektroniczną wzrosła aż 30 razy.

Kodowanie ANS stanowi jeden z fundamentów dzisiejszego wirtualnego świata, używane jest w produktach m.in. Apple, Facebooka, Google, Linux.

Metoda dr. Dudy została także zastosowana w nowym formacie plików graficznych – JPEG XL. Prawdopodobnie w tym roku wszystkie zdjęcia elektroniczne będą mogły być zapisywane jako JPEG XL.

Oznacza to nawet trzykrotne zmniejszenie rozmiaru plików graficznych bez utraty ich jakości, zwiększenie szybkości ich przesyłania, lepszą jakość grafik na platformach społecznościowych, szybsze otwieranie stron internetowych, odciążenie nośników i łącz internetowych.

Źródło: tvp.info

One thought on “Polski uczony wygrał z Google. Technologiczny gigant bez patentu na jego wynalazek

Dodaj komentarz