fbpx

Jakie korzyści daje słuchanie muzyki?

Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak dźwięki które nas otaczają, wpływają na nastrój, koncentrację czy ogólne samopoczucie. Czasem nawet w obliczu zmęczenia, odpowiednio dobrana, energetyczna muzyka, pozwala na motywację do dalszego działania. Przy dobrze dobranych dźwiękach lepiej zasypiamy, szczególnie kiedy umysł męczą niespokojne myśli. Choć jesteśmy świadomi korzyści płynących ze słuchania muzyki, wiele z nich zostało udowodnionych naukowo.

Ukojenie bólu

Wiele prac naukowych wykazuje, że muzyka może uśmierzać ból związany z licznymi dolegliwościami – głównie z powodu, że potrafi przenieść uwagę słuchacza ze skupienia na własnym cierpieniu. W materii tej wyróżniły się zwłaszcza badania przeprowadzone na University of Utah Pain Research Center. W badaniach wydrukowanych przez The Journal of Pain w 2012 roku wykazano, że muzyka skutecznie odwracała uwagę pacjentów od świadomości bólu.

Lepsza jakość snu

W 2008 roku badania przedstawione w Journal of Advanced Nursing wykazały, że muzyka wpływała na lepszą jakość snu wśród studentów. Uczestnicy, którzy narzekali na brak dobrego snu, słuchali relaksującej klasycznej muzyki. W porównaniu z tymi, którzy do snu włączali audiobooki lub nic nie słuchali, byli oni w stanie osiągnąć lepszy poziom wypoczynku, odprężenia mięśni, rozluźnienia układu oddechowego, obniżenia tętna oraz zmniejszenia wewnętrznego niepokoju.

Lepsza wytrzymałość

Naukowcy udowodnili również, że słuchanie optymistycznych, dynamicznych utworów podczas biegania, jazdy na rowerze czy wykonywania innego rodzaju ćwiczeń prowadzi do zwiększonej wytrzymałości. Badania przeprowadzone na londyńskim Brunel University wykazały, że muzyka może podwyższyć wytrzymałość aż o 15% oraz zwiększyć efektywność energetyczną od 1 do 3 procent.

Mniejszy stres

Prace doktorskie z zakresu psychologii na University of Gothenburg udowodniły, że słuchanie codziennie muzyki wpływa na spadek produkcji kortyzolu – hormonu stresu. Najlepsze wyniki zaobserwowano u osób biorących udział w eksperymencie, kiedy słuchały utworów, które personalnie najbardziej lubią – bez podziału, które gatunki muzyczne są korzystniejsze lub mniej tym zakresie.

Poprawa koncentracji

Wielu osobom jest się łatwiej skupić przy pracy czy podczas nauki, kiedy w tle leci cicho spokojna muzyka. Starsze badania prowadzone przez Middlesex University w Anglii odkryły, że muzyka w tle prowadzi do lepszej wydajności poznawczej, pomagając jednocześnie studentom w osiąganiu lepszych wyników w testach umysłowych.

Niższy poziom lęku

Kolejne badania, tym razem opublikowane w Depression and Anxiety ujawniły, że 10-godzinne sesje masażu mają ten sam długoterminowy efekt na zredukowanie depresji, co swobodne połozenie się i słuchanie odpowiedniej muzyki przez ten sam czasu.

Inne udokumentowane zalety odpowiednio dobranej muzyki mówią o możliwościach obniżenia ciśnieni krwi oraz tętna, a także przyspieszenia odzyskiwania sprawności u pacjentów po zawałach. Okazuje się, że słuchanie muzyki może również wpłynąć na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co ma korzystny wpływ na zdrowie serca. Muzyka wpływa również na szybszą regenerację po ćwiczeniach, a wolniejsze utwory mają dobry wpływ na tempo jedzenia. Powoduje to szybsze poczucie sytości, przez co łatwiej jest kontrolować wagę.

Wśród innych mentalnych korzyści muzyka naturalnie relaksuje pacjentów przed i podczas operacji. Tym samym łatwiej jest utrzymać niskie ciśnienie krwi oraz uwolnienie dopaminy w mózgu – związku chemicznego odpowiedzialnego za podnoszenie się dobrego nastroju.

Najlepsza muzyka uspokajająca – „Weightless” Marconi Union

Przyjęło się mowić, że najlepszą muzyką relaksacyjną jest ta, w której słyszalne są dźwięki natury. Śpiew ptaków, szum fal, delikatny powiew wiatru. Owszem, tego typu muzyka działa na wiele osób, ale są też i takie, którym odgłosy natury wcale nie pozwalają się zrelaksować. Uczucie niepokoju mogą obniżyć również melodie otrzymywane przy pomocy np. gongów, mis tybetańskich, harfy, fortepianu czy fletu. Firma Mindlab International przeprowadziła badanie, mające na celu wybrać najbardziej relaksujący utwór. Przebadano wpływ kilkunastu piosenek na organizm człowieka. Przedmiotem analiz były takie utwory, jak m.in. „Someone Like You” Adele czy „Strawberry Swing” Coldplay. Okazało się, że miano najbardziej relaksującej piosenki zyskało „Weightless” Marconi Union. Co ciekawe, utwór ten powstał we współpracy z osobą zajmującą się terapią dźwiękami.

Dodaj komentarz