fbpx

Powstała Fundacja Powszechnego Czytania. Przedstawiciele branży książkowej chcą poprawić poziom czytelnictwa w Polsce

4 września w Warszawie odbyło się spotkanie założycielskie Fundacji Powszechnego Czytania. Fundację powołali przedstawiciele branży książkowej, instytucji związanych ze światem książki oraz osoby prywatne, dla których alarmujące wyniki badań poziomu czytelnictwa w Polsce stały się impulsem do wspólnego działania.

Fundacja Powszechnego Czytania jest organizacją non profit, której celem jest upowszechnianie czytania jako sposobu na niwelowanie różnic statusowych. „Upowszechnienie czytania wśród dzieci dziś to także zwiększanie szans naszego kraju w przyszłości na konstruktywny dialog w Polsce i mocną pozycję na arenie międzynarodowej” – czytamy w komunikacie udostępnionym przez nowo powołaną instytucję.

Fundacja chce inicjować i wspierać projekty, które dotrą na tyle szeroko, że wywrą zauważalny statystycznie wpływ na poziom czytelnictwa. W tym celu będzie współpracowała z innymi organizacjami pozarządowymi i ludźmi dobrej woli działającymi na rzecz upowszechnienia czytania.

Fundację powołali przedstawiciele kilkunastu wydawnictw książkowych i instytucji związanych ze światem książki oraz osoby prywatne. Fundatorów jest dwudziestu jeden. Są to: Agora, Aromat Słowa, Bosz, CHBeck, Egmont Polska, Garmond Press, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Lexicon, Media Rodzina, Muza, Nowa Era, Polska Izba Książki, Polarny Lis, Rebis, SIW Znak, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Zielona Sowa, Włodzimierz Albin, Maria Deskur i Grzegorz Majerowicz.

Podczas spotkania założycielskiego powołano radę fundacji. „Na razie czekamy jeszcze na wpis do KRS, ale już entuzjastycznie planujemy pracę!” – piszą przedstawiciele fundacji. A my wypatrujemy efektów tych prac.

 

Źródło: booklips.pl

Dodaj komentarz