fbpx

W Vanuatu kobiety czerpią siłę z rytmu oceanu. Poznajcie czym jest „bębnienie w wodę”

To właśnie na zachodnim wybrzeżu Gaua, na małej wysepce na północy Vanuatu, powstała oryginalnie muzyka wodna. Ta mała kropeczka na mapie jest całkowicie otoczona przez wodę, a dla tych, dla których ta kropeczka stała się domem, woda stała się czynnikiem, wpływającym na niemal każdy aspekt życia.

Jak mówi najstarsza kobieta ze stowarzyszenia Leweton Women’s Water, czyli lokalnego zespołu kobiet bębniących w wodę: „Ëtëtung (muzyka wodna) pokazuje silną relację jaką ludy oceaniczne mają z morzem.”

Przez setki lat sztuka bębnienia w wodzie przekazywana była od matki do córki. Umiejętność ta według lokalnych mieszkańców była zawsze zwyczajem kobiet. Oparty na szacunku do pokoju, ten ekspresyjny i pełny życia przekaz, pokazuje złożoną relację między wyspiarzami, a morzem. Cały proces przebiega w akompaniamencie muzyki bardzo silnej, rytmicznej i potężnej jednocześnie.

Rytuał pokazuje wzajemną relację między Matką Ziemią a ludem. I chociaż zmiany klimatyczne zakłóciły tę równowagę na wiele sposobów, postrzeganie natury jako świętej pozostało nie tylko poglądem na życie, ale także sposobem na życie. Co więcej, w społeczeństwie zorientowanym głównie na mężczyzn, bębnienie w wodzie stało się sposobem na opowiadanie historii przez kobiety. „Znalazłyśmy sposób żeby komunikować się w naszym królestwie, który jest zarówno skuteczny jak i zrównoważony. – mówi Hilda Rosal Wavales, założycielka stowarzyszenia Leweton.

W rodzimych tradycjach mity i rytuały mają na celu wyjaśnienie pochodzenia świata i przypomnienie ludziom o ich miejscu w kosmosie i o ich związku z przeszłością. Korzystając z tego dziedzictwa kulturowego, Wavales pracowała nad zaangażowaniem kobiet z wysp Gaua i Merelava.  Gospodarka tych wysp opiera się głównie na rybołówstwie, które jest dla kobiet tematem tabu, zespół muzyczny jest, więc dobrym sposobem na wzmocnienie pozycji kobiet zarówno w sferze społecznej jak i ekonomicznej. Teraz pieniądze z ich występów wspierają lokalne projekty społeczne.

Zespół Leweton jest obecnie bardzo popularny w Vanuatu. Występował też na wielu festiwalach i imprezach w innych częściach świata.

 

Źródło: earthjournalism.net

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz