fbpx

Twoja osobista praktyka medytacji może zredukować negatywne emocje u osób, z którymi przebywasz

Nowe badania sugerują, że ludzie, którzy medytują, mogą doprowadzić do zmniejszenia negatywnych emocji nie tylko u siebie, ale także u swoich partnerów. To ciekawe odkrycie opublikowano w European Journal of Social Psychology.

Jak twierdzi autor badania, Christopher May: „Większość badań dotyczących medytacji skupia się na korzyściach jakich doświadczają osoby wykonujące praktykę. Badania te, szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat, wykazały, że medytacja przynosi wiele korzyści praktykującym tj. zwiększanie samoświadomości czy pozytywnych emocji oraz zmniejszenie emocji negatywnych”. „Przyszło mi do głowy, że te indywidualne korzyści mogą również wpływać na innych. Zadaliśmy sobie więc następujące pytanie: czy możemy wykryć korzyści u innych, którzy mieli kontakt z osobą praktykującą medytację? Inspiracją dla naszej pracy były inne badania pokazujące, że pewne emocje, zachowania, a nawet szczęście mogą być zaraźliwe – wyjaśnił.

„W badaniu przyjrzeliśmy się, czy efekty medytacji uzyskane przez jedną osobę można zaobserwować u kogoś, z kim osoba ta regularnie się spotykała”. Christopher May i jego koledzy zatrudnili 53 studentów uniwersytetu, którzy zapisali się do udziału w badaniach wraz z przyjacielem, partnerem, współlokatorem, współpracownikiem albo członkiem rodziny. Żaden z uczestników wcześniej nie prowadził regularnej praktyki medytacyjnej.  Osiemnaście par charakteryzowało się jednak niewielką interakcją i zostały one wykluczone z ostatecznej analizy – pozostawiając naukowców z 35 parami uczestników.

Każda osoba w parze codziennie przez 8 tygodni wypełniała ankiety, które oceniały jej samoświadomość, nastrój i interakcje z partnerem. W tak zwanym międzyczasie jedna osoba w parze słuchała codziennie pliku audio z 15 minutową  medytacją. Działo się tak przez dwie 2-tygodniowe, niepowiązane fazy badania.

Naukowcy odkryli, że uczestnicy mieli tendencję do zgłaszania mniejszej ilości negatywnych emocji po wykonanej medytacji. Wydawało się też, że ta tendencja rzutuje również na ich partnerów badawczych. Uczestnicy niepraktykujący zgłaszali mniej negatywnych emocji w okresach, kiedy ich partner był zajęty medytacją.

Jednak w przeciwieństwie do uczestników medytujących, nie medytujący uczestnicy nie doświadczyli wzrostu samoświadomości i pozytywnych emocji podczas gdy ich partner medytował. „Głównym rezultatem tego badania jest to, że w okresach, w których jedna osoba medytowała, ich partner w badaniu (ktoś, z kim regularnie się kontaktował) zgłaszał redukcję emocji negatywnych”PsyPost.

Wyniki tego badania harmonizują ze słowami Dalajlamy: „Tak jak fale rozchodzą się po wrzuceniu kamyka do wody, działania jednostek mogą mieć dalekosiężne efekty.” W tym przypadku medytacja może nie tylko pomóc ci poprawić samopoczucie i  zwiększyć świadomość samego siebie, ale może też pomóc ludziom, z którymi codziennie współpracujesz, poczuć się trochę lepiej”.

 

Źródło:  www.psypost.org

Tłumaczenie: Joanna MM

 

Dodaj komentarz