fbpx

Przytulanie – Jeden gest, który może zmienić życie

Niedawno obchodziliśmy Dzień Walki z Depresją. To doskonała okazja, by przybliżyć i zapoznać się z terapeutyczną właściwością kontaktu fizycznego. Okazuje się bowiem, że dotyk jest nie tylko podstawą w budowaniu relacji społecznych, ale również odgrywa fundamentalną rolę w prawidłowym rozwoju człowieka oraz wspiera funkcjonowanie wielu układów w naszym organizmie. Jednak przede wszystkim, kontakt fizyczny znacznie wspiera zdrowie psychiczne. 

Co się dzieje w naszym organizmie podczas przytulania?

  1. Wzrasta produkcja serotoniny
  2. Spada poziom kortyzolu
  3. Rośnie stężenie endorfin
  4. Wydziela się oksytocyna

Co to właściwie oznacza? Mówiąc krótko, zwiększone stężenie endorfin działa w przybliżeniu, jak środki przeciwbólowe, m.in. zmniejszając poziom odczuwanego przez nas bólu. Serotonina odpowiada za nasze dobre samopoczucie, łagodząc jednocześnie stany lękowe i poczucie zagrożenia. Oksytocyna, podobnie jak serotonina, sprawia że czujemy się dobrze, a dodatkowo zwiększa odporność ciała na stres, wzmacniając jednocześnie nasz układ immunologiczny. Eksperci sugerują, że już po 6 sekundach uścisku w naszym mózgu zaczyna się wydzielać oksytocyna, a 20 sekund porządnego tulenia pozytywnie wpływa na pracę układu krążenia. Dzięki wzmożonej produkcji wyżej wymienionych hormonów, w naszym organizmie obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, ułatwiając tym samym relaks. 

Dotyk, jako podstawa budowania więzi społecznych

Gesty są nieodłącznym elementem tworzenia relacji międzyludzkich. Towarzyszą człowiekowi dłużej niż mowa. Czasami nawet słowa są zbędne, a jeden gest wystarczy, by wyrazić to, co się czuje czy myśli. 

Jakie znaczenie może mieć uścisk?

  • Umacnia relację – przytulenie bliskiej osoby to wyraz obecności i zaufania oraz komunikat “nie jesteś sam, jestem obok”
  • Wyraża wdzięczność – często korzystamy z uścisku, by powiedzieć “dziękuję”
  • Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa – np. gdy przytulamy bliską osobę podczas stresującej sytuacji, takiej jak np. pierwsze dni dziecka w przedszkolu
  • Informuje o pozytywnych intencjach – okazujemy naszą życzliwość drugiej osobie
  • Jest wsparciem – dotyk może wyrażać gotowość pomocy i zrozumienie przeżywanych przez drugą osobę emocji
  • Buduje wspólnotę – np. podczas wspólnej radości lub satysfakcji z osiągniętego celu

Przytulanie wpływa na rozwój dziecka

Przytulanie jest podstawą prawidłowego rozwoju człowieka. Dotyk nie tylko buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości, ale również jest istotnym elementem stymulacji sensorycznej. Brak dotyku na etapie niemowlęcym skutkuje zaburzeniami w rozwoju mózgu, negatywnie wpływając na połączenia neuronowe oraz wzajemną komunikację półkul mózgu. Ponadto, u dzieci pozbawionych przytulania i fizycznej obecności zaobserwowano wzrost agresji, częstsze zapadanie na różnorakie infekcje, słabsze zdolności poznawcze oraz trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. Wynika z tego, że przytulanie dzieci determinuje ich właściwy rozwój behawioralno-poznawczy i wpływa również na zdrowie fizyczne. 

Widzimy zatem, jak ważny jest dotyk oraz przytulanie w życiu człowieka. To fundament relacji międzyludzkich oraz ważny budulec dobrej kondycji naszego zdrowia. Dlatego warto zadbać, by w naszym środowisku nie brakowało czułości i wzajemnej bliskości. Kto wie, może taki prosty gest uratuje komuś życie? 

Dodaj komentarz