fbpx

Dźwięki i migoczące światło mogą pomóc chorym na alzheimera

Narażenie na światło pulsujące i dźwięki o określonej częstotliwości może przyczynić się do zwolnienia postępu choroby Alzheimera – sugerują dane z badań opublikowanych w czasopiśmie “Nature”. Zdaniem badaczy, to odkrycie otwiera nowe ścieżki dla terapii mającej na celu łagodzenie objawów tej choroby.

Publikacja w “Nature” autorstwa dr Li-Huei Tsai z Massachusetts Institute of Technology i jej międzynarodowej grupy naukowej ujawniła wyniki badań wskazujące na pozytywny wpływ codziennej, godzinnej ekspozycji na światło i dźwięk migające 40 razy na sekundę w zmniejszaniu upośledzenia funkcji kognitywnych u osób z Alzheimerem.

Zastosowanie tej metody ma na celu poprawę działania systemu glimfatycznego, który zapewnia odżywianie mózgu i eliminację toksyn, co umożliwia skuteczniejsze usuwanie amyloidu beta oraz innych szkodliwych białek związanych z rozwojem Alzheimera.

Autorzy wyjaśniają, że terapia ta wzmacnia naturalne synchronizacje między neuronami w mózgu na określonych częstotliwościach, tworząc specyficzne fale mózgowe. Te o częstotliwości 40 Hz, wzmacniane przez terapię, są kluczowe w procesach koncentracji, zapamiętywania i odtwarzania wspomnień, mogąc tym samym spowolnić pogorszenie funkcji kognitywnych.

Nowatorskie podejście do leczenia Alzheimera

Zespół dr Tsai bada wpływ stymulacji na 40 Hz od 2016 roku, początkowo obserwując zachęcające wyniki w eksperymentach na myszach i niewielkiej grupie ludzi. Do tej pory nie była jednak znana dokładna zasada działania tej metody.

Obecnie, dzięki głębszemu zrozumieniu mechanizmu działania stymulacji światłem i dźwiękiem, istnieje nadzieja na rozwój bardziej efektywnych strategii zwalczania Alzheimera w przyszłości, jak sugeruje dr Tsai.

Źródło: news.mit.edu

Dodaj komentarz