fbpx

Dom autorstwa polskich architektów wyróżniony jako jeden z najlepszych na świecie

Pracownia KWK Promes należąca do polskiego architekta Roberta Koniecznego po raz kolejny została doceniona na świecie. Tym razem w kategorii „From the Garden House”, czyli domu, w którym najważniejszy jest ogród.

Robert Konieczny jest jednym z najbardziej rozpoznawanych polskich architektów. Jego prace są doceniane na całym świecie. W 2007 roku Konieczny znalazł się na liście 44 najlepszych młodych architektów świata według wydawnictwa „Scalae”. W tym samym roku jego pracownia KWK Promes została zaliczona przez magazyn „Wallpaper” do 101 najbardziej ekscytujących na świecie.

W 2016 roku jako pierwszy Polak zdobył nagrodę za Najlepszy Budynek Świata podczas World Architecture Festival za projekt Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Natomiast światowej sławy krytyk Hans Ibelings wskazał KWK Promes jako jedyną współczesną polską pracownię architektoniczną, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej.

Architekci nie osiadają jednak na laurach i wciąż zbierają kolejne wyróżnienia. Tym razem pracownię docenił Archello – jeden z najważniejszych portali o architekturze. Portal uznał projekt za jeden z najlepszych w 2021 roku.

Przede wszystkim ogród

Wyróżniony projekt nosi nazwę „From the Garden House”. To, co w nim nietypowe to odwrotny proces tworzenia, który architekci musieli zaimplementować. Wynikało to z niezwykłych wymagań klienta. Właściciel malowniczego terenu w miejscowości Łąka, na Śląsku zgłosił się do architektów z niecodzienny zleceniem: projekt ogrodu jest już na zaawansowanym etapie realizacji, teraz trzeba w niego wpasować dom!

Choć zwykle proces projektowy zaczyna się od budynku, uzasadnienie właściciela jest bardzo racjonalne. Zależało mu, by mieć piękny ogród, gdy już wprowadzi się do nowego domu, chciał jednak uniknąć transportu dorosłych drzew, ponieważ sprowadzanie ich jest nieekologiczne. Dlatego postanowił zacząć od zasadzenia roślin, by mogły rosnąć w trakcie budowy.

Odwrócony proces stanowił dla architektów spore wyzwanie. Jednym z wymogów był całkowity zakaz przesadzenia lub ścięcia któregokolwiek z drzew, do tego należało wziąć pod uwagę wijące się jeziorko.

– Ogrodnik pochodził z Japonii i nie znał angielskiego, co uniemożliwiło nam jakąkolwiek komunikację. Postanowiliśmy zaakceptować ten stan rzeczy i cały ogród potraktowaliśmy jak otaczającą naturę, na którą nie mamy wpływu – wyjaśnił Robert Konieczny w rozmowie z portalem designalive.pl.

 

One thought on “Dom autorstwa polskich architektów wyróżniony jako jeden z najlepszych na świecie

Dodaj komentarz