fbpx

Dziewczynka z zespołem Downa, odrzucona ze szkoły projektowania ubrań, robi karierę jako projektantka mody!

Podczas Tygodnia Mody odbywającego się corocznie w Nowym Jorku można zauważyć nowe trendy pojawiające się w przemyśle odzieżowym, który staje się coraz bardziej akceptujący, otwarty i różnorodny. Świat mody zaczął otwierać swoje drzwi dla tych, którzy tradycyjnie nie byli reprezentowani do tej pory w tym przemyśle. Nowa projektantka, która przykłuła naszą uwagę to Isabella Springmuehl.

Ta gwatemalska dizajnerka, niezrażona odmową przyjęcia do artystycznej szkoły projektowania ubioru, postanowiła sama zawalczyć o swoją drogę do szczęścia i w rezultacie osiągnęła wiele sukcesów zawodowych.

W wieku zaledwie 19 lat, Isabella zasłynęła jako pierwsza projektantka mody z genetyczną wadą zespołu Downa, która pokazała swoje prace podczas Londyńskiego Tygodnia Mody. Zaprezentowała  wówczas swoją kolekcję „Down to Xjabelle” na sezon Jesień 2016.

Wystawa własnej twórczości podczas tygodnia mody to wielkie wydarzenie w życiu każdego projektanta. Dla Isabelli było to szczególnie istotne, ponieważ jej aplikacja na studia artystyczne w Gwatemali została uprzednio odrzucona. Na swojej stronie internetowej „Down to Xjabelle” dziewczyna pisze: „…ukończyłam szkołę średnią dwa lata temu i planowałam studiować projektowanie ubioru na uniwersytecie, jednak dostałam odpowiedź odmowną ze względu na moją wadę.” Nie poddała się i  mówi dalej, że „…to było jedno wielkie NIE, które chciałam zamienić w wielkie TAK.”

Po zakończeniu wystawy na Londyńskim Tygodniu Mody Isabella kontynuowała prace nad kolekcją „Down to Xjabelle”, do której czerpała natchnienie ze swojego gwatemalskiego pochodzenia. Projektantka połączyła tutaj tradycyjne materiały Majów z nowoczesnymi krojami oraz szydełkowaniem, tak aby stworzyć odzież radosną i pełną energii.

Kolekcja Izabelli, poza oczywistym urokiem, wykreowana była z myślą o innych niepełnosprawnych. Na swojej stronie, Isabella tłumaczy, że „…jednym z moich marzeń było projektowanie pięknej i modnej odzieży dla ludzi z zespołem Downa. W związku z naszym fizycznym wyglądem, jest nam trudniej znaleźć ubrania, które dobrze na nas leżą. To była moja największa inspiracja przy produkcji linii „Down to Xjabelle”.” Niedawno, Isabella rozszerzyła tą kolekcję o torebki i kurtki, na których kształt wpłynęły upodobania innych kobiet z rodziny Isabelli.

Projektantka pisze, że chciałaby aby „…każdy fragment odzieży, nad którą pracowała całym swoim sercem, podgrzewał marzenia młodych niepełnosprawnych ludzi. Damy sobie radę!!!”

„Wierze, że razem uda nam się wydziergać nowy, lepszy świat!.” 🙂

 

Źródło: aplus.com

Tłumaczenie: Dragatka

 

Dodaj komentarz