fbpx

Ministerstwo Klimatu ma sposób na recykling. W Polsce pojawią się automaty na zwrot opakowań

Ministerstwo Klimatu chce wprowadzić polski system kaucyjny, który opierałby się na oddawaniu opakowań zwrotnych do przysklepowych automatów, tak jak ma to miejsce m.in. w Szwecji, Niemczech czy na Litwie. Pierwsze automaty mają się pojawić za 3-4 lata.

Pod koniec stycznia 2020 r. Ministerstwo Klimatu przedstawiło koncepcję systemu kaucyjnego, który miałby sprawić, że recykling w Polsce stałby się łatwy i powszechny. Akt prawny może trafić pod obrady rządu latem, a pierwsze automaty w sklepach pojawią się w 2024 r.

Obecnie w Polsce punkty odbioru odpadów są trudno dostępne. Butelki z plastiku i puszki nie są objęte kaucją, co oznacza, że tylko część opakowań trafia do recyklingu. Wiele sklepów, przy przyjmowaniu butelek zwrotnych wymaga od klienta paragonu, co skutecznie utrudnia zainteresowanie zwrotami. Zdaniem Filipa Piotrowskiego z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, ogólnopolski system kaucyjny może być skutecznym rozwiązaniem tego problemu i zaangażuje wszystkich bez wyjątku.

 

System kaucyjny – na czym to polega?

Klient, kupując wodę w plastikowej butelce, napój w puszcze czy piwo dopłaci przy kasie kaucję za butelkę (w Polsce będzie to od 50 gr – 1 zł). Kwotę będzie mógł odzyskać, oddając butelki w specjalnych automatach ustawionych w każdym markecie.

W wielu krajach Europy system kaucyjny wszedł w krew mieszkańcom i dziś dzięki automatom i ręcznym punktom zbiórki odzyskuje się nawet ponad 90 proc. opakowań. W Polsce stoi już kilka prywatnych automatów, jednak skala odzysku wciąż jest minimalna, a ich działanie ma wyłącznie charakter reklamowy.

– Do tej pory Ministerstwo Klimatu przeprowadziło dwie tury konsultacji ze specjalistami – pierwsza odbyła się jesienią 2019 r., druga w styczniu 2020 r. W obu rundach rozmów brali udział przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Wstępny projekt ustawy ma być gotowy w marcu 2020 r., jednak nie da się wykluczyć, że dokument będzie wymagał dodatkowych konsultacji, czego skutkiem będzie wydłużenie procesu – wyznał Filip Piotrowski.

 

Rosnąca skuteczność

Zdaniem członka Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, system kaucyjny angażuje obywateli w sposób stopniowy, co widać wyraźnie na przykładzie Litwy. System kaucyjny został tam wdrożony 2016 r., a skuteczność odzysku opakowań wynosiła zaledwie 33 proc. Dziś mieszkańcy Litwy mogą się pochwalić ponad 92 proc. skutecznością. Polski system, podobnie jak litewski, ma obejmować metalowe puszki, szklane butelki i butelki PET.

Odpowiedzialność za postawienie automatów będzie spoczywała na producentach napojów, a do obowiązków właścicieli marketów będzie jedynie znalezienie odpowiedniego miejsca. Przypomnijmy, że koszt takiej maszyny to kwoty rzędu 75-150 tys. zł.

– Komisja Europejska, zdenerwowana faktem, że system w Polsce wciąż nie działa, wpisała w ostatnią dyrektywę odpadową to, że producenci wprowadzający opakowania na rynek muszą pokrywać nie mniej niż 80 proc. kosztów. Dlatego zgodnie z nową ustawą ROP (ustawa o systemie kaucyjnym jest elementem większego projektu o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta) system finansowany będzie przez firmy produkujące napoje. To producenci, a nie sklepy, kupią lub wynajmą automaty – powiedział Filip Piotrowski.

Według gwarancji, które Polska musi spełnić, system kaucyjny powinien wystartować maksymalnie do 2025 r. Z uwagi jednak na możliwe usterki i komplikacje techniczne oraz konieczność przeprowadzenia testów system powinien zostać uruchomiony już 2024 r.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: noizz.pl

 

 

One thought on “Ministerstwo Klimatu ma sposób na recykling. W Polsce pojawią się automaty na zwrot opakowań

  • 6 lipca 2020 at 15:27
    Permalink

    Cztery lata!? To są jakieś jaja. To trzeba wprowadzić już. Najpóźniej do 2022.

    Reply

Dodaj komentarz