fbpx

Hempcrete. Cegły z konopi i wapnia nowym trendem w budownictwie

Lekka, ekologiczna i bardzo wytrzymała. W Stanach to hit, w Europie właśnie Hempcrete została zauważone. Cegła z konopi i wapnia. Pojawiał się jednak mały problem – producent nie nadąża z produkcją.

Pokazujemy świetnie zaprojektowane przestrzenie. Nie tylko prywatne, ale także te publiczne. Coraz więcej jest bowiem dobrych projektów realizowanych w Polsce, które naprawdę warto pokazywać. Tak jest chociażby z genialną bryłą Muzeum Żydów Polskich. Kto wie, może niedługo w projektach, które chwalimy będzie się wykorzystywać Hempcrete?

2

Cegły powstają z konopi oraz wapnia, a ich zastosowanie może robić wrażenie. Do czego wykorzystamy Hempcrete? Z racji tego, że to materiał wodoodporny oraz taki, który się nie pali, budowniczy sięgają po niego do tworzenia podłóg, dachów czy jako materiał izolacyjny. Taka cegła jest także siedmiokrotnie bardziej wytrzymała niż beton! Ale to nie wszystko. Cegiełki są bardzo ekologiczne. Podlegają stuprocentowemu rozkładowi, a nawet można ich użyć jako… nawozu.

3

Żeby wyprodukować “zielone” cegiełki, trzeba uprawiać specjalny rodzaj konopi. W Stanach Zjednoczonych jest ona co prawda zakazana (konopie znane są ze swoich właściwości nie tylko w dziedzinie budownictwa…), ale Amerykanie coraz chętniej zamawiają Hempcrete za granicą. Dokładnie – w Wielkiej Brytanii, gdzie znajduje się największa wytwórnia produktu. Zapotrzebowanie jest obecnie tak duże, że firma szuka chętnych osób, które zajmą się uprawą konopi. Oczywiście na potrzeby budowlane.

4

Źródło: natemat.pl,Fot. danstickland.co.uk

Dodaj komentarz