fbpx

Najgłębsza dziura świata wciąż zadziwia. Rosjanie dokonali niezwykłych odkryć

W Rosji znajduje się najgłębsza dziura w Ziemi. Odwiert nie powstał w celach zarobkowych, nie miał również konkretnego celu, wykonano go dla samego wiercenia. Z miejscem tym kojarzone są teorie “nie z tego świata”. Rosyjski otwór  ma zaledwie 23 centymetry średnicy, jednak jego głębokość potrafi zaskoczyć.

Wybierając się na spacer po zachodniej części Rosji, niedaleko od miasta Zapolarnyj, wśród pięknej przyrody możemy natknąć się na niewielką pokrywę znajdującą się w wśród skupiska złomu, metalu oraz materiałów budowlanych. Jak się okazuje, pod niepozorną pokrywą znajduje się długi tunel  skierowany wprost do wnętrza ziemi. Otwór nie powstał bynajmniej w celu wydobywania drogocennych materiałów, lecz wyłącznie w celach naukowych.

Najgłębsza dziura w Ziemi

Głębokość otworu sięga 12 261 metrów w głąb Ziemi. Odwiert nazwany “Supergłębokim odwiertem kolskim”, czyli SG-3 trafił nawet do Księgi Rekordów Guinessa jako nagłębszy odwiert wykonany przez człowieka. Naukowcy uczestniczący w pracach wyjaśniają, że chodziło między innymi o analizę skał i minerałów. Dokopano się  do skał sprzed 2,5 mld lat!

Po drodze do wnętrza ziemi dokonywano różnych, dziwnych odkryć. Na głębokości 3000 metrów naukowcy odkryli warstwę skał, która ma identyczny skład, co księżycowe kamienie, a jeszcze głębiej odkryto znaczne pokłady złota.

Na głębokości około 7 kilometrów natknięto się na skamieniałości jednokomórkowych organizmów, które wymarły bardzo dawno temu. Napotkano także na wielkie pokłady podpowierzchniowej wody, a wszystko to nasycone wodorem, dzięki któremu substancje wydobywające się z dziury określano mianem “gazowanych”.

Tajemnicze dźwięki z głębi Ziemi

Naukowcy prawdopodobnie naciskali, aby “wiercić dalej”. Tu pojawia się problem – już podczas pierwszych prac dochodziło do wielokrotnych usterek sprzętu. Za pierwszym razem wiertło utknęło na głębokości 12 kilometrów, więc trzeba było wiercić od nowa.

Kiedy projekt ruszał, Rosjanie zapowiadali, że dotrą do 15 km w głąb ziemi. Nie udało im się to jednak z powodu zbyt wysokiej temperatury, która wynosiła aż 190 st. C.

 

One thought on “Najgłębsza dziura świata wciąż zadziwia. Rosjanie dokonali niezwykłych odkryć

  • 18 lipca 2020 at 06:42
    Permalink

    Jako drobinki piachu nie potrafimy wiele, a próbujemy zmieniać świat aż staliśmy blisko samozagłady.

    Reply

Dodaj komentarz