fbpx

Pamiętasz anginkę? Kiedyś zdobiła szkolne parapety, dziś pomaga na stres

Któż z nas pamięta jeszcze aromatyczny kwiat, którego liście po zmięciu wydają charakterystyczny zapach? Wiele lat temu, w latach 80. zdobiła niejeden parapet czy szkolną salę lekcyjną. Dziś niewiele osób o niej pamięta. A szkoda. Anginka lub inaczej geranium to cenna roślina, która ma moc niszczenia bakterii i wirusów, a to zaledwie garstka jej prozdrowotnych właściwości.

Anginka ma działanie przeciwzapalnie i przeciwbólowe, zawiera mnóstwo witaminy C,  pomaga również w okresach podwyższonego stresu czy bezsenności.  Łagodzi obrzęki, co więcej, przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi (taki efekt daje wdychanie aromatu liści) i wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego.

Geranium z powodzeniem nadaje się do mieszkań, bo ma niewielkie wymagania uprawne. Wystarczy podlewać ją kilka razy w tygodniu miękką wodą, a zimą gdy przechodzi w czas spoczynku – podlewać oszczędnie i zapewnić ciepło. Anginka lubi jasne i słoneczne miejsca. Warto więc ustawić ją na parapecie, a latem – o ile temperatury będą dość wysokie – wynieść na balkon.

 

Napar z liści anginki na wysokie ciśnienie  i stres:

Jeśli cierpisz na bezsenność lub borykasz się ze stresem, dwie szklanki naparu wypite każdego dnia wspomogą układ nerwowy. Taką samą dawkę napoju z liści anginki rekomenduje się osobom, które cierpią z powodu podwyższonego ciśnienia i stanów lękowych. Do herbaty będziesz potrzebować 3 świeże liście anginki lub 1 łyżeczkę suszu oraz szklankę gorącej ale nie wrzącej wody. Taki napar odstaw do zaparzenia na ok. 10 minut.

 

Lemoniada na ochłodę:

Poszatkuj pół garści liści, wymieszaj je z 7 łyżkami stołowymi miodu lub innego zdrowego słodzika (np. syrop z agawy). Taką mieszankę odstaw na 2 godziny. Po tym czasie zalej ją 4 szklankami chłodnej wody i dodaj odrobinę soku z cytryny.

 

Geranium na ból

Geranium łagodzi obrzęki i pomaga w walce z bólem i w stanach reumatyzmu. Zmięte liście przyłóż do obolałego miejsca. To pomoże zarówno w bólach mięśniowych, zbiciach jak i w stanach zapalnych. Liście geranium pomogą również osobom z problemami skórnymi. Likwidują liszaje, trądzik i egzemę. W tym celu trzeba je drobno pokroić i dodać bezpośrednio do wody w wannie.

 

Opracowanie: Diana Malicka
Źródło: parenting.pl

 

 

Dodaj komentarz