Od 1 maja w każdym nadleśnictwie mają zostać udostępnione miejsca do nocowania na dziko
Lasy Państwowe od 1 maja udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania na dziko. Internauci są zachwyceni. “Krok w dobrą stronę” – czytamy w komentarzach.
Decyzja to efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych miejsc pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha. Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od nowych będzie wyróżniało to, że na ich terenie będzie można używać kuchenek gazowych – podała spółka leśna.
Jak wyjaśnił dyrektor generalny Lasów Państwowych, Andrzej Konieczny, na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem.
Jak czytamy w komunikacie, nie trzeba już zgłaszać pobytu pod warunkiem, że w jednym miejscu nocuje maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu.
Zgłoszenie jest konieczne, gdy z noclegu korzysta więcej niż dziewięć osób lub, albo pobyt trwa więcej niż dwie noce. Musi ono wpłynąć nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem i wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Bez formalnej zgody nie można korzystać z obszaru.
Do końca kwietnia, wszystkie nadleśnictwa wyznaczą na swoim obszarze fragment lasu, w którym będzie można legalnie biwakować. Nie będzie tam żadnej dodatkowej infrastruktury! Sam las. Formalnie więc od 1 maja w Polsce w każdym nadleśnictwie takie miejsce powinno funkcjonować.
Internauci są zachwyceni. Pod postem Lasów Państwowych na Facebooku już widać wiele pozytywnych komentarzy. “Krok w dobrym kierunku”, “Brawo Lasy Państwowe!”, “Hamak już naszykowany, czekam tylko na cieplejsze noce” – czytamy.
Źródło: turystyka.wp.pl
Wyznaczone miejsce to już nie jest na dziko!