fbpx

Nanocząstki złota pomogą w wykrywaniu i walce z nowotworami

Nie da się ukryć, że lekarze woleliby rozpoczynać leczenie tak szybko jak to tylko możliwe, ale niestety w przypadku nowotworów nie zawsze mają ten komfort. Wygląda jednak na to, że z pomocą może im przyjść nanotechnologia, a konkretniej nanocząsteczki złota.

Badacze z Uniwersytetu Leeds przeprowadzili bowiem testy z ich udziałem, które zakończyły się pełnym sukcesem i dają nadzieję na skuteczną terapię nowotworową w przyszłości. Chodzi o to, że nanocząsteczki złota potrafią absorbować fale bliskiej podczerwieni, co pozwolić ma lekarzom nie tylko na wykrywanie komórek nowotworowych, ale i ich niszczenie poprzez ukierunkowane „strzelanie” laserem – co więcej, kształt tuby pozwala im także na transportowanie leków.

Jak dotąd naukowcy testowali swoją metodę jedynie na myszach, więc do czasu jej zastosowania u ludzi minie pewnie dużo czasu, chociaż tym razem naprawdę warto czekać. Trzeba także zaznaczyć, że nanocząstki złota mają tę przewagę nad innymi metodami, jak np. chemioterapia, że ich zastosowanie jest mało inwazyjne dla organizmu – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to cała terapia polegać będzie jedynie na zastrzykach i naświetlaniu laserem.

 

Źródło: geekweek.pl

Dodaj komentarz