fbpx

Sparaliżowani z całego świata chcą leczyć się we Wrocławiu

54b683a0973ee_o

Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) we Wrocławiu rozpoczęli nabór pacjentów do kolejnych operacji rekonstrukcji przeciętego rdzenia kręgowego.

W 2012 r. zespół pod kierunkiem prof. Włodzimierza Jarmundowicza i dr. Pawła Tabakowa wykonał w USK we Wrocławiu pierwszą na świecie operację wszczepienia komórek glejowych do przeciętego rdzenia kręgowego. Polegała ona na precyzyjnym wstrzyknięciu ich po obu stronach przeciętego rdzenia kręgowego. Przy pomocy specjalnego, sterowanego komputerowo urządzenia dokonano 96 mikroiniekcji na czterech różnych głębokościach rdzenia. Pierwsze pozytywne objawy pojawiły się już po czterech miesiącach, gdy „pacjent zauważył czucie w pośladkach”, co wcześniej, po przerwaniu rdzenia na wysokości piersiowej było niemożliwe. Po 18 miesiącach pacjent postawił pierwsze kroki z pomocą sprzętu ortopedycznego. Po 35 miesiącach od operacji 43-letni pacjent Dariusz Fidyka potrafi przejść z prędkością kilkunastu centymetrów na sekundę oraz jeździ rowerem trzykołowym po parku.

 

Teraz lekarze rozpoczęli nabór do kolejnych dwóch operacji. Poszukiwania mogą potrwać nawet rok. Szansę na udział w 3-letnim projekcie badawczym mają chorzy z podobnym urazem jak Dariusz Fidyka.

Neurochirurdzy chcą potwierdzić  tym, samym swoją metodę leczenia.

4f20bc40d7b711e48fe622000a250295

Jak powiedział na konferencji prasowej kierownik projektu „Wrocław Walk Again” i lekarz kliniki neurochirurgii USK dr Paweł Tabakow, do projektu mogą się zgłaszać pacjenci z całego świata, ale tylko i wyłącznie poprzez stronę internetową walk-again-project.org

– Wybierzemy maksymalnie dwóch pacjentów z potwierdzonym ciętym uszkodzeniem rdzenia kręgowego. To są bardzo rzadkie przypadki. Na stronie są opisane szczegółowe warunki włączenia do programu, ale są tam również wyłączenia, które uniemożliwiają wzięcie udziału w programie – powiedział Tabakow.

Czytaj więcej na polskieradio.pl

 

 

Dodaj komentarz