fbpx

„Najwspanialszy wrak, jaki widziałem”. Statek Endurance odnaleziony po 107 latach

Słynny 44-metrowy statek Endurance Ernesta Shackletona został odnaleziony po 107 latach. Mimo upływu czasu wciąż jest w nienaruszonym stanie. Miesięczną ekspedycję sfinansował prywatny darczyńca.

Ekspedycja Endurance22, którą wyceniono na 10 mln dolarów została zorganizowana przez Falklands Maritime Heritage Trust, a sfinansował ją prywatny darczyńca, który postanowił zachować anonimowość. Ekspedycja składająca się z 64 naukowców oraz załogi liczącej 46 osób wyruszyła w poszukiwania wraku 5 lutego 2022 r. Lodołamacz o nazwie Agulhas II wystartował wówczas u wybrzeży Kapsztadu i zakończył podróż miesiąc później na Morzu Weddella. Załoga poinformowała, że zaginiony statek został odnaleziony. Co ciekawe, mimo upływu czasu (od zatonięcia Endurance minęło 107 lat) był w dobrym stanie – zachowała się nawet jego nazwa. Endurance znajdował się na głębokości 3008 metrów, 6 km na południe od miejsca, w którym doszło do zmiażdżenia statku przez lód.

Zapisaliśmy się właśnie na kartach historii polarnych ekspedycji. Udało nam się odnaleźć Endurance i zakończyliśmy najtrudniejsze na świecie poszukiwania zaginionego wraku – oświadczył przewodniczący ekspedycji – dr John Shears, geograf polarny.

Przypomnijmy, że statek pod dowództwem Ernesta Shackletona zatonął w wyniku zmiażdżenia przez lód w 1915 r. podczas wyprawy transarktycznej. Oficjalnie od 1959 r. wrak jest pomnikiem na mocy międzynarodowego Układu Antarktycznego. Załoga, która odnalazła Endurance mogła jedynie sfilmować i sfotografować wrak. Na mocy statusu prawnego, żadne części czy przedmioty ze statki nie mogły zostać wydobyte.

Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że udało nam się zlokalizować i sfotografować Endurance. To niewątpliwie najwspanialszy wrak statku, jaki kiedykolwiek widziałem – dodał Mensun Bound, jeden z członków ekspedycji Endurance22.

Wrak został odnaleziony w setną rocznicę śmierci Ernesta Shackletona. Sukces cieszy badaczy tym bardziej, że poprzednia ekspedycja poszukiwawcza z 2019 r. zakończyła się niepowodzeniem.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: National Geographic

Dodaj komentarz