fbpx

Straż pożarna poszukuje hejnalistów na wieżę mariacką. Wśród kandydatów po raz pierwszy w historii Krakowa jest kobieta

Po 24 latach pracy na emeryturę przechodzi Jan Sergiel, trębacz z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie. Krakowska straż pożarna ogłosiła więc nabór. Na miejsce pana Jana szuka dwóch trębaczy.

Praca do łatwych nie należy.

Hejnalista pracuje przez 24 godziny na dobę, po czym ma 48 godzin przerwy. Trębacz wygrywa hejnał o każdej pełnej godzinie.

Musi mieć też dobrą kondycję. Trębacz pełni służbę w niewielkim pomieszczeniu na wysokości 81 m. Aby wejść na wieżę mariacką, musi pokonać 272 schody, co trwa prawie trzy minuty.

Kandydat, którego życiorys i podanie zostaną pozytywnie ocenione, w dalszych etapach rekrutacji będzie musiał m.in. przejść sprawdzian gry na trąbce, test sprawnościowy, sprawdzian braku lęku wysokości. Hejnalista musi być Polakiem, musi mieć co najmniej średnie wykształcenie, nie może być karany.

Nabór trwa do 5 stycznia. Na razie zgłosiło się pięć osób. Wśród chętnych do wykonywania tej zaszczytnej służby jest kobieta, pani Marta.

Nie przypominam sobie takiej sytuacji. Byłoby to wydarzenie na dużą skalę” – powiedział RMF FM oficer prasowy komendanta miejskiego PSP Bartłomiej Rosiek.

Kto dołączy do zespołu siedmiu hejnalistów mariackich, dowiemy się na przełomie lutego i marca. Zainteresowani wciąż mogą się zgłaszać. Termin mija 5 stycznia.

 

Źródło: rmf24.pl

Dodaj komentarz